Strona główna Aktualności NSZZ RI "Solidarność" na III Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości

NSZZ RI "Solidarność" na III Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości

710
0

W dniu 13 grudnia 2013 roku, w 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego ulicami Warszawy przeszedł III Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości, organizowany przez PiS we współpracy z wieloma organizacjami. W marszu uczestniczyli Związkowcy z NSZZ RI „Solidarność”. Do Warszawy przybyły delegacje rolników z „Solidarności” Rolniczej z poszczególnych województw, na czele z zastępcą przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność” Zbigniewem Obrockim.


 

{youtube}w4JJVA4ZpeU{/youtube}

 

Marsz rozpoczął się od odśpiewania hymnu narodowego i apelu poległych. Następnie aktorka Halina Łabonarska odczytała deklaracje ideową marszu.

 


Wolni z wolnymi, równi z równymi – deklaracja ideowa III Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości


Trzydzieści dwa lata temu w grudniową noc komunistyczne władze wypowiedziały wojnę milionom polaków, postanowiły zniszczyć solidarność, odebrać ludziom nadzieję na godne życie, wolność i niezawisłość, prawdę i sprawiedliwość. Polacy złożyli daninę krwi i cierpienia ale ich marzeń i pragnień nie zniszczono to zasługa solidarności i wszystkich ludzi dobrej woli, Kościoła i Papieża Jana Pawła II.

Po niespełna dekadzie PRL i całe sowieckie imperium przegrały. W roku 1989 miliony ludzi w Polsce, a wraz z nimi w całej Europie Środkowej i Wschodniej, upomniały się o wolność, demokrację, niepodległość. O solidarność w relacjach między ludźmi i narodami. O Europę wolnych i równych. Otworzył się nowy, lepszy rozdział naszej historii.

O wartości trzeba jednak stale zabiegać. Są dla nas wyzwaniem również dziś, w Polsce suwerennej i demokratycznej. Jesteśmy krajem nie wykorzystującym w pełni swych możliwości rozwojowych. Krajem eksploatacji pracowników: niskich płac i niepewnej pracy. Miejscem korupcyjnych afer i administracyjnych blokad psujących demokrację. Barierą dla naszego rozwoju mogą się stać nowe, zideologizowane projekty przyszłości Europy.

Już od kilkuset lat losy Polski oraz całej Europy Środkowej i Wschodniej to ciągłe ścieranie się rozwoju z jego blokadami, wolności z dominacją, sprawiedliwości z przywilejami. To bycie albo podmiotem historii, albo przedmiotem w rękach silniejszych. Te dylematy doskonale rozumiał prezydent Lech Kaczyński. Jego wizja solidarnej Rzeczpospolitej i partnerskiej współpracy państw z naszej części Europy, w tym Polski i Ukrainy, jest ciągle aktualna.

Dziś, w czasach dla Ukraińców szczególnych, życzymy im, żeby – na równych prawach z innymi narodami – współtworzyli i ubogacali Europę. Jak powiedział papież Jan Paweł II „Ukraina ma oczywiste powołanie europejskie” podkreślane przez chrześcijańskie korzenie jej kultury.

My, Polacy chcemy godnie żyć i pracować. Chcemy godnego życia dla przyszłych pokoleń. Chcemy prawdy i sprawiedliwości w życiu społecznym. Chcemy być wolnymi obywatelami niepodległego państwa. Chcemy sprawiedliwej, partnerskiej Europy opartej na trwałych wartościach Ewangelii, a nie na ideologicznych eksperymentach.

Tak jak nasi przodkowie sprzed stuleci chcemy budować solidarną Rzeczpospolitą i solidarną Europę: wolni z wolnymi, równi z równymi.

 


 

Zapraszamy do galerii zdjęć z protestu na stronie Radia Maryja

Poprzedni artykułZ prac Sejmowej Komisji Rolnictwa
Następny artykułOd 1 grudnia 2013 r. zmieniają się kwoty przychodu decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu emerytur i rentOd 1 grudnia 2013 r. zmieniają się kwoty przychodu decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu emerytur i rent
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj