Strona główna Aktualności Działania NSZZ RI „Solidarność” w sprawie zatrzymania rolników z powiatu piotrkowskiego

Działania NSZZ RI „Solidarność” w sprawie zatrzymania rolników z powiatu piotrkowskiego

942
0

7 grudnia br. na terenie powiatu piotrkowskiego, policja zatrzymała 27 rolników, hodowców trzody chlewnej. Rolnicy zostali zatrzymani przez policję na polecenie prokuratury. Chodzi o świadectwa zdrowia zwierząt, które były wystawiane przez lekarzy weterynarii. Prokuratura zarzuca rolnikom, że telefonowali do urzędowych lekarzy weterynarii, aby wystawili oni potrzebne do sprzedaży świń świadectwa, bez badania zwierząt. Rolników wczesnym rankiem wyprowadzono z domów w kajdankach celem doprowadzenia do prokuratury i postawienia zarzutów. W niektórych przypadkach zastosowano poręczenia majątkowe oraz zabezpieczenie na poczet śledztwa dokumentacji dotyczących prowadzonej hodowli. NSZZ RI „Solidarność” podjął zdecydowane kroki w tej sprawie.


W dniu 8 grudnia br. Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas w trybie pilnym wystąpiła z interwencją w tej sprawie do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Wicepremiera i Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Rolnicy, w tym również kobiety, bez wcześniejszych wyjaśnień, w sposób brutalny zostali aresztowani i doprowadzeni do prokuratury na przesłuchanie, gdzie dowiedzieli się, że są oskarżeni i toczy się wobec nich postępowanie, co ze względu na wiele niewyjaśnionych kwestii, jest dla całego środowiska rolniczego niezrozumiałe. Zatrzymania we wczesnych godzinach porannych, przeszukiwania domów, używanie przez funkcjonariuszy siły i zakuwanie w kajdanki osób nie stawiających czynnego oporu w naszej ocenie świadczą o zastosowaniu środków niewspółmiernych do zarzucanych rolnikom czynów. Trudno zrozumieć dlaczego rolników potraktowano jako podejrzanych, a nie świadków w sprawie.
Dlatego też zwracam się do Pana Premiera o przyjrzenie się czy w tej sprawie nie doszło do nadużyć i jak najszybszą interwencję” – napisała w piśmie Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”.
Wystąpienie w tej sprawie otrzymał także wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Natomiast w dniu 10 grudnia 2021 roku podczas posiedzenia w Warszawie, Rada Krajowa przyjęła w tej sprawie Stanowisko, które zostało również przekazane Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
„Rada Krajowa NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność” wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec środków jakie zastosowano względem rolników i lekarzy weterynarii z powiatu piotrkowskiego w związku z prowadzonymi przez Prokuraturę Okręgową w Piotrkowie Trybunalskim śledztwami.
Podczas zatrzymania rolników doszło do złamania zasad poszanowania ich godności, praw i interesów zawodowych, a zastosowane wobec nich przez służby państwa polskiego środki są niewspółmierne do zarzucanych im czynów.
W związku z powyższym Rada Krajowa NSZZ RI „Solidarność” oczekuje natychmiastowych działań rządu i wyjaśnień zaistniałej sytuacji.” – napisano w Stanowisku.
Władze krajowe Związku są ponadto w stałym kontakcie z piotrkowskimi strukturami Związku, reprezentującymi zatrzymanych rolników.

W najbliższą środę, tj. 15 grudnia br. o godz. 11.00 pod siedzibą Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim (Aleja 3 Maja 13/15) odbędzie się pikieta rolników w związku z zatrzymaniem hodowców trzody chlewnej z terenu powiatu piotrkowskiego. Pikietę organizuję NSZZ RI „Solidarność” Powiatu Piotrkowskiego.
Poprzedni artykuł.
Następny artykułOdsłonięcie tablicy pamiątkowej w 40. rocznicę rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w klasztorze Franciszkanów w Zakliczynie
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj