Strona główna Aktualności Dożynki Jasnogórskie w oprawie Dziedzictwa Kulturowego Polskiej Wsi

Dożynki Jasnogórskie w oprawie Dziedzictwa Kulturowego Polskiej Wsi

929
0

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” zaprasza na wydarzenia organizowane w związku z realizacją zadania pod tytułem „Dożynki Jasnogórskie w oprawie Dziedzictwa Kulturowego Polskiej Wsi.”

Wydarzenia są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.

W pierwszych dniach września w centrum Częstochowy, na terenie Sanktuarium Jasnogórskiego oraz w Alejach NMP odbędzie się XXXII Krajowa Wystawa Rolnicza organizowana przez ŚODR w Częstochowie.

Jednym z głównych wydarzeń odbywających się w dniu 2 września w Bazylice Jasnogórskiej o godzinie 15:45 będzie organizowany przez NSZZ RI Solidarność Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. O godzinie 17:00 w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej zostanie odprawiona Msza Święta, której uroczysty i świąteczny charakter związany ze świętem rolników podkreśli oprawa muzyczna zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk.”

Kolejnym zadaniem w ramach pozyskanego dofinansowania uzyskanego przez NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych będą Warsztaty i Sympozjum Malarskie zorganizowane w pięknych terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej w Złotym Potoku w dniach 18-29 września 2023 roku. Uczestnikami warsztatów będzie młodzież szkolna oraz dorośli. Tematem przewodnim warsztatów będzie: „Ginąca tradycja kultywowania rzeźby sakralnej w odniesieniu do kapliczek przydrożnych i drewnianego budownictwa sakralnego oraz malarstwo ukazujące dziedzictwo kulturowe Jury.”

Realizowany przez NSZZ RI Solidarność projekt jest skierowany do szerokiego grona odbiorców, a szczególnie do rolników i ich rodzin oraz mieszkańców wsi.

Celem projektu jest zapoznanie szerokiego grona odbiorców z dziedzictwem kultury niematerialnej, jakim są pieśni ludowe. Koncert uwrażliwia na sztukę, krzewi uczucia patriotyczne oraz pokazuje, że tradycje związane z pieśnią ludową są nadal obecne, ważne i warte kultywowania.

Projekt ten łączy pokolenia i umożliwia przekazywanie i przenikanie się wrażliwości artystycznej pomiędzy uczestnikami projektu. Jest utrwaleniem i wzbogaceniem sztuki i tradycji ludowej, przyczyniając się do ubogacenia dziedzictwa kulturowego Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

 

Poprzedni artykułZmarł Władysław Żabiński
Następny artykułNSZZ RI „Solidarność” członkiem Cogeca
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj