Strona główna Aktualności Dożynki Jasnogórskie 2022

Dożynki Jasnogórskie 2022

720
0

W dniach 3-4 września br. w Częstochowie odbyły się Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie od hasłem „Do Matki naszego zawierzenia” oraz XXXI Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie, w których uczestniczyło tysiące rolników z całej Polski dziękując Matce Boskiej Częstochowskiej za plony. Dwudniowe ogólnopolskie dziękczynienie za plony odbywało się pod hasłem: „Do Maryi Królowej Pokoju”. W tym roku przypada 40-lecie pierwszych Dożynek Jasnogórskich.

Otwarcie Wystawy Rolniczej odbyło się w sobotę 4 września br. Zainaugurowała ona dwudniowe jasnogórskie dziękczynienie za plony. – To nie tylko niezwykle ważna dziedzina gospodarki mierzona wartościami ekonomicznymi, ale polskie rolnictwo daje poczucie bezpieczeństwa żywnościowego – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Dożynki są pięknym czasem wdzięczności Bogu i ludziom za codzienny chleb – mówił bp Leszek Leszkiewcz delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników.

– Proszę o to, by Polska wieś stała na straży nie tylko bezpieczeństwa żywnościowego, ale aby w każdej chwili była do dyspozycji, jeżeli chodzi o kwestie obrony tego, o co zawsze walczyła, co było jej fundamentem – mówił podczas otwarcia Krajowej Wystawy Rolniczej Mateusz Szpytma, zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas tegorocznej Krajowej Wystawy Rolniczej można było zapoznać się z ekspozycją „Tu rodziła się »Solidarność« Rolników” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa pokazuje zmagania środowiska chłopskiego z władzą komunistyczną w latach 1980–1981 toczonych o rejestrację rolniczych związków zawodowych oraz skalę chłopskich protestów.

31.Krajowa Wystawa Rolnicza, która tradycyjnie towarzyszy jasnogórskim dożynkom zgromadziła ponad 500 wystawców.

NSZZ RI „Solidarność” podczas Dożynek Jasnogórskich połączonych z Krajową Wystawą Rolniczą w Częstochowie zorganizował Akcję promocyjną pt.: „Polska wieprzowina jest najlepsza!”. W ramach działań promocyjnych odbyła się bezpłatna degustacja mięsa wieprzowego. Działanie sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

Wieczorem w Bazylice Jasnogórskiej odbył się  uroczysty koncert solistów chóru Zespołu Pieśni i Tańca im. S. Hadyny „Śląsk”.

W sobotę 3 września br. wieczornej mszy św. rozpoczynającej oficjalnie Dożynki Jasnogórskie w intencji rolników przewodniczył bp Edward Białogłowski, wieloletni delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. W homilii bp Białogłowski przypomniał, że jasnogórskie dożynki sprzed 40 lat były pierwszymi po wolnościowym, solidarnościowym zrywie Polaków 1980 roku, po zmaganiach o zarejestrowanie „Solidarności Rolników” i w przeżywanym dramacie stanu wojennego. U początku organizowania ogólnopolskiego dziękczynienia za plony na Jasnej Górze są środowiska rolników, a także zarejestrowany 12 maja 1981 r. NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Bp Białogłowski wskazał na aktualność przesłania, które wówczas w homilii zostawił polskim rolnikom abp Ignacy Tokarczuk, „by wśród przeciwności nie tracić ducha, ale walczyć o prawdę, wolność, budować na miłości Boga i tę miłość przenosić na każdego człowieka, chronić godność rodziny i być odpowiedzialnym za Ojczyznę, troszczyć się o tę ziemię, której uprawianie jest również wyrazem patriotyzmu”.

– Dziękujemy za was, za waszą wiarę, pokorę, wasz trud i wytrwałość, wasze rodziny i gospodarstwa. Mimo różnych trudności troszczycie się, by nie zabrakło chleba, i do chleba, dla Polski i dla innych – dziękował rolnikom bp Białogłowski.

Podczas Apelu Jasnogórskiego Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański odczytał Akt Poświęcenia Rolników Polskich Niepokalanemu Sercu Maryi Panny.

Bogurodzica Dziewica, Bogiem sławiena Maryja! Słowami pieśni naszych Ojców, rozbrzmiewającej od stuleci na polskiej ziemi, pozdrawiamy Cię Maryjo w Twoim Cudownym Obrazie.

Stajemy dzisiaj przez Tobą, aby zawierzyć Twojemu Niepokalanemu Sercu ludzi pracujących na roli oraz tych, którzy ich wspierają.

Święta Boża Rodzicielko! W Twoim Jasnogórskim Domu zawierzamy Twemu Niepokalanemu Sercu nasze rodziny i małżeństwa, aby stawały się domowymi Kościołami, jaśniejącymi wiarą i miłością.

Matko, Ty coś karmiła świata Zbawienie spraw, aby na stołach w naszych rodzinach nigdy nie zabrakło chleba, a ziemia na której pracujemy, wydawała obfite plony.

Niech dobry Bóg za Twoim pośrednictwem obdarza nas łaską swego błogosławieństwa i pozwoli nam radować się obfitymi owocami naszej codziennej pracy, zarówno na uprawianym kawałku ziemi, na zaoranych zagonach, jak i na uprawnej roli, którą jest nasz Naród, nasze społeczeństwo, rodzina oraz obszar ciągłego kształtowania naszych serc i umysłów.

Panno łaskawa, Twojej opiece polecamy nasz Solidarnościowy Związek Rolników Indywidualnych, aby zawsze był otwarty na Boże Przykazania i blask Ewangelii Twojego syna Jezusa Chrystusa, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

 

W niedzielę, 4 września br. odbyły się główne uroczystości Dożynkowe na Jasnej Górze.  Rano przed uroczysta Mszą dożynkową przemówienie do zebranych na błoniach jasnogórskich wygłosił Przewodniczący NSZZ RI Solidarność Tomasz Obszański.

Przed rozpoczęciem Eucharystii głos zabrał Prezydent RP Andrzej Duda.  To już 40 lat od 1982 roku i tamtej pamiętnej historycznej pielgrzymki rolników tutaj, na Jasną Górę, na Jasnogórskie Dożynki – 300–tysięcznej, potężnej, w straszliwie, niewyobrażalnie trudnym dla nas wszystkich i dla naszej ojczyzny okresie stanu wojennego, tamtego 1982 roku, kiedy panowało tak ogromne przygnębienie i kiedy stało przed nami tak wiele ogromnie trudnych znaków zapytania o dalszy byt, o Polskę, o polskie sprawy, a także o najbliższych, w szczególności tych, którzy ciągle jeszcze przebywali w internowaniu, w więzieniach czy też po prostu byli prześladowani za działalność na rzecz praw człowieka, praw człowieka pracy, także rolnika. (…) W tym kontekście – szczególne słowa szacunku i wdzięczności wobec Solidarności Rolników Indywidualnych i wszystkich tych, którzy wtedy w niej działali, reprezentowali ją, i wszystkich tych, którzy wtedy za działalność w ramach właśnie Solidarności Rolników Indywidualnych byli prześladowani. To także dzięki Wam, dzięki Waszej nieustępliwości – choć nikt z nas wtedy nawet nie przypuszczał, że tak będzie zaledwie siedem lat później, nawet niecałe siedem lat później – były te pierwsze półwolne wybory, które w efekcie przyniosły prawdziwie wolną, suwerenną, niepodległą Polskę, w której wszyscy teraz od ponad 30 lat żyjemy. I przez te 40 lat tutaj, na Jasną Górę, nieprzerwanie co roku na Dożynki Jasnogórskie przybywają polscy rolnicy – kolejne pokolenia polskich rolników, ludzi polskiej wsi – po to, by się modlić, ale przede wszystkim po to, żeby podziękować Matce Najświętszej, naszej Pani Jasnogórskiej, za opiekę. Także i w tym roku. Mimo że znów nadszedł kolejny wcale niełatwy, powiedziałbym, trudny rok. – powiedział do zebranych Prezydent RP Andrzej Duda. _całość wystąpienia Prezydenta RP_

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapewnił rolników, że przygotowywane są kolejne rozwiązania i działania, które złagodzą kryzys nawozowy.Jako jedyny kraj w UE zastosowaliśmy dopłaty do nawozów – prawie 4 mln zł. Przygotowujemy kolejne działania, które złagodzą kryzys nawozowy – zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi. Zachęcał ponadto rolników do korzystania z unijnych programów, przypominając jednocześnie, że zatwierdzony został już Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Minister rolnictwa podziękował rolnikom za ich wysiłek. – Dziękuję wszystkim rolnikom za trud i ciężką pracę. Życzę, by praca rolnika była przez wszystkich zauważana, doceniona ale i należycie wynagradzana. Bo silna wieś, silne rolnictwo, to silna Polska – zaznaczył wicepremier Henryk Kowalczyk.

Suma dożynkowa z błogosławieństwem wieńców żniwnych rozpoczęła się o godz. 11:00, której przewodniczył i homilie wygłosił biskup kielecki Jan Piotrowski. Wszystkim rolnikom, sadownikom, pszczelarzom bp Piotrowski życzył miłości do ziemi, a „jednocześnie niezbywalnego prawa do szacunku, który nigdy nie pozbawi ich nadziei, że ziemia to wielki Boży dar, którego nikt na świecie nie ma prawa odebrać, wykraść złymi decyzjami jakiejkolwiek natury”. – Praca na roli czyni was autentycznie wolnymi ludźmi a świętym obowiązkiem państwa jest zapewnienie wam tej wolności – powiedział hierarcha.

Poprzedni artykułKolonie letnie dla dzieci rolników 2022 – Gdańsk 22.07-30.07.2022
Następny artykułRząd wycofuje szkodliwą dla rolników nowelizację ustawy o biopaliwach. To realizacja postulatu NSZZ RI „Solidarność”
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj