W dniach 4-5 września br. w Częstochowie odbyły się Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie od hasłem „Do Matki naszego zawierzenia” oraz XXX Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie, w których uczestniczyło tysiące rolników z całej Polski dziękując Matce Boskiej Częstochowskiej za plony.
Otwarcie Wystawy Rolniczej odbyło się w sobotę 4 września br. na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie zaproszonych gości powitali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Grzegorz Puda, Dyrektor ŚODR w Częstochowie – Marek Dziubek oraz Krajowy Duszpasterz Rolników – J. E. Ks. Bp Leszek Leszkiewicz, Sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników – Ks. Prof. dr hab. Stanisław Sojka, Duszpasterz Rolników Diecezji Częstochowskiej – Ks. Eugeniusz Sikorski.
NSZZ RI „Solidarność” podczas Dożynek Jasnogórskich połączonych z Krajową Wystawą Rolniczą w Częstochowie zorganizował Akcję promocyjną pt.: „Dożynkowe święto rolników z krajową wołowiną”. W ramach działań promocyjnych odbyła się bezpłatna degustacja mięsa wołowego. Sfinansowano z Funduszu promocji mięsa wołowego. Na nasze stoisko promocyjne przybył m.in. Pan Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. Działanie sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego.
Następnie w towarzystwie Orkiestry Dętej OSP z Mażoretkami „Szyk” działającej przy GCMiT w Mykanowie odbył się przemarsz oficjalnych gości na Jasną Górę, gdzie w Auli Papieskiej odbyła się konferencja.
Podczas konferencji Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uhonorowany został m.in. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” za 40-lecie działalności na rzecz rolników i polskich gospodarstw rodzinnych. Puchar odebrała Pani Przewodnicząca Związku Poseł na Sejm RP Teresa Hałas.
Wieczorem w Bazylice Jasnogórskiej odbył się uroczysty koncert solistów chóru Zespołu Pieśni i Tańca im. S. Hadyny „Śląsk”.
W niedzielę, 5 września br. odbyły się główne uroczystości Dożynkowe na Jasnej Górze. Rano przed uroczysta Mszą dożynkową przemówienie do zebranych na błoniach jasnogórskich wygłosiła Przewodnicząca NSZZ RI Solidarność Pani Poseł na Sejm RP Teresa Hałas.
„Tegoroczne Dożynki mają dla Rolniczej „Solidarności” wymiar szczególny, bo wpisują się w Jubileusz 40. rocznicy rejestracji związku. Mówiąc dzisiaj o roli i znaczeniu zrywu solidarnościowego trzeba powiedzieć… Wielki. Mówiąc o roli działaczy wiejskich trzeba powiedzieć, że z honorem wypełnili ten historyczny okres i że pokazali światu… jak iść ,,wyprostowanym wśród tych co na kolanach” prowadząc idee solidarności jako sumę dążeń propaństwowych i prospołecznych przez ludzi dla ludzi i wolnego polskiego Państwa. Zarówno jedni jak i drudzy swój sukces na tamten czas zawdzięczają bezwzględnie własnej odwadze i determinacji. Poprzez Ustrzyki… Rzeszów… Bydgoszcz… Poznań i Warszawę toczyła się walka o godność wsi… zabezpieczenie potrzeb społecznych, w tym dostępności do oświaty i kultury, zachowania wiary i tradycji, a nade wszystko trwałości i rozwoju gospodarstw rodzinnych jako gwaranta własności z prawem dziedziczenia na rzecz własnych rodzin i potrzeb żywieniowych Narodu. Bez wątpienia największym atutem tych działań była miłość do ziemi oraz etos pracy, który kształtował formułę całego społeczeństwa, a podstawy tych działań w dużej mierze wychodziły poza ramy własnego rolniczego „ja”.
Ta walka… bo tak to trzeba nazwać wiele kosztowała… polscy opozycjoniści, w tym i mieszkańcy wsi polskiej przeszli przez bolesny okres stanu wojennego, prześladowań i aresztowań, utraty zdrowia czy życia jak podaje przykład zamordowanego przez służby działacza Rolniczej Solidarności Piotr Bartoszcze.
I wtedy i dzisiaj byliśmy i jesteśmy świadomi, że to wszystko robiliśmy dla Polski.
To dla niej… szukaliśmy najlepszych rozwiązań. To dla niej… łapaliśmy się ryzykownych działań. I dla niej kreowaliśmy nasze wizje i marzenia podejrzane gdzieś z obrazka wolnego świata. To dla niej walkę podjęła „Solidarność” Robotnicza i Kościół Katolicki
i miliony ludzi dobrej woli. Dla Polski narodził się i służył ze wszech sił Kardynał Stefan Wyszyński… i Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Niezłomny Biskup Ignacy Tokarczuk. Polskę ukochał Karol Wojtyła – Papież Jan Paweł II i Biskup Józef Zawitkowski i Biskup Roman Andrzejewski i wielu… wielu innych ludzi kościoła. Dla Polski byliśmy wczoraj i jesteśmy dzisiaj i ze wszech miar chcemy być jutro… a Ona jak powiedział wielki Polak Wincenty Witos… „Ona winna trwać wiecznie”.
Oceniając dzisiaj wszystkie wydarzenia historyczne i nasze zmagania lat 80-tych… zastanawia nas fakt przeobrażeń gospodarczych po 1989 roku… wyprzedaży majątku narodowego za bezcen , koncentracji obcego kapitału , produkcję żywności przemysłowej, nadmiernego fiskalizmu, chęci szybkiego zysku w globalnym świecie biznesu, emigrację polskiej młodzieży oraz nowe zagrożenia, które przynoszą nam rozpasane nowe przyzwyczajenia i porządki upadku moralnego, czy donosicielstwa na własny kraj. I to dlatego pozwolę sobie podnieść temat własnej samooceny dziejowej każdego z nas na przestrzeni lat osiemdziesiątych w zestawienie z dniem dzisiejszym XXI wieku. Pozwolę podzielić głos wielu z nas, że umowy okrągłostołowe były zwykłym zabiegiem dogadujących się stron… pozostawiając gdzieś daleko za sobą… ideę, za którą walczyły miliony. Stad też Rolnicza „Solidarność” swoją walkę podejmowała jeszcze nieraz… w obronie ziemi i lasów, w obronie przemysłu cukrowego, ubezpieczeń społecznych, oddłużenia gospodarstw rodzinnych, czy wypracowanie zasad prawidłowości i dzierżawy ziemi z Zasobów rolnych skarbu Państwa… i nie dopuszczenia do jej sprzedaży obcokrajowcom”.
Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych, celebrowanej na jasnogórskich błoniach, przewodniczył metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo. W homilii abp Depo, nawiązując do nauczania Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, przypomniał, że naród, który ma utrzymać swój byt narodowy i państwowy, swoją niezależność i wolność, musi być związany z ziemią, której nie można oddzielać od kultury, języka i religii. Za Prymasem Tysiąclecia podkreślił, że „jak trawy trzymają lotne piaski aby ich burze nie przewiały, tak naród polski musi się trzymać całą duszą, całym ciałem i całym sercem, ziemi, aby wiążąc się z nią i nie dając się wydziedziczyć, zabezpieczać swoją wolność i miejsce w Europie”.
Kaznodzieja podkreślił, że trud rolnika poniesiony w imię miłości drugiego człowieka i Ojczyzny nie jest jedynie epizodem czy ciężkim brzemieniem. To „dobro, wyraz solidarności ludzkich serc i rąk” jest „zadatkiem ojczyzny niebieskiej” – tłumaczył abp Depo.
Przypomniał wezwanie św. Jana Pawła II, że obowiązkiem chrześcijanina jest podejmowanie odpowiedzialnych działań w trosce, aby „wartość ziemi była zawsze szanowana i chroniona z miłością”.
Wszystkich zgromadzonych na uroczystej Mszy św. dożynkowej witał z jasnogórskiego Szczytu o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.
Przed rozpoczęciem Eucharystii głos zabrał Prezydent RP Andrzej Duda. „Ogromnie się cieszę, że możemy się spotkać tutaj, na tych dożynkach jasnogórskich, w roku wielkiego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i razem modlić się za Ojczyznę, razem dziękować za ten rok, dziękować za plony, dziękować za jego wstąpienie w poczet błogosławionych, co już wkrótce nastąpi – podkreślił Andrzej Duda. „Uważam, że to właśnie troską, przede wszystkim troską prezydenta, jest całościowe spojrzenie na Rzeczpospolitą i na tą jej niezwykle ważną część, jaką jest polska wieś. Polska wieś, która jak – wielokrotnie to akcentuję – zapewnia nam, Polakom bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo żywnościowe naszego narodu i naszej ojczyzny, a zarazem ogromnie ważną, coraz bardziej rozrastającą się – ku naszej radości – część polskiego eksportu – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda. Ta obecność tutaj wyznacza dla nas zobowiązania do tego, by dbać o polskie rolnictwo, by dbać o polskie sprawy, by trzymać cały czas rękę na tym, co często się nazywa ekonomicznym pulsem polskiej wsi, aby poprawiać warunki życia na wsi, aby poprawiać warunki gospodarowania, aby troszczyć się o możliwości zbytu płodów rolnych dla rolników, by troszczyć się o to, aby rolnik w jak największym stopniu był zabezpieczony na wypadek klęsk naturalnych”.
Następnie głos zabrał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, który podkreślił, że wiara i patriotyzm od zawsze były dla rolników największą wartością, która budowała i wzmacniała lokalne więzi. Polski rolnik to nie tylko mieszkaniec wsi i producent żywności, to przede wszystkim gospodarz, czyli głowa rodziny. Wierny jest tradycjom i wartościom, oddany lokalnej kulturze, to właściciel gospodarstwa i ziemi, którą nazywa ojcowizną – powiedział Minister Rolnictwa Grzegorz Puda.
Za wiarę, nadzieję i miłość, których wyrazem jest ciężka i odpowiedzialna praca na roli – podziękował rolnikom przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podczas Sumy dożynkowej.
– Składając to wielkie wspólne dziękczynienie, chcemy zarazem prosić dobrego Boga, aby nikomu w tym roku nie zabrakło środków koniecznych do godnego życia oraz pokarmu, który krzepi nas duchowo – mówił przeor.