Strona główna Aktualności Dożynki Jasnogórskie 2016

Dożynki Jasnogórskie 2016

780
0
Dożynki Jasnogórskie 2016

W dniach 3-4 września rolnicy z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” z terenu całego kraju wraz  z delegacjami pocztów sztandarowych i wieńców żniwnych, uczestniczyli w Dożynkach Jasnogórskich w Częstochowie.

To już 35. pielgrzymka Rolniczej Solidarności na doroczne dziękczynienie Bogu za plony. W dożynkach udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystej Sumie Dożynkowej z błogosławieństwem wieńców żniwnych koncelebrowanej przewodniczył i homilię głosił Prymas Polski JE Ks. Abp Wojciech Polak. Ogólnopolskimi starostami tegorocznych dożynek są Marek i Małgorzata Gogolewscy – członkowie NSZZ RI „Solidarność”. Delegacja Związku na ręce Prymasa Polski jako dar ołtarza ofiarowała kielich mszalny.

Bezpośrednio przed Mszą Świętą swoje przesłanie do rolników skierował Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski, podkreślając, że gdyby nie zaangażowanie i inicjatywa Rolniczej „Solidarności” wspartej przez Kościół Katolicki, nie byłoby Jasnogórskich Dożynek. „Ten rok to dla Nas szczególne święto. W tym roku obchodzimy 35. rocznicę rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który został zarejestrowany 12 maja 1981 roku jako pierwsza niezależna od władzy komunistycznej organizacja chłopska w Polsce. To wielki ewenement w najnowszej historii Polski! Dlatego też w dniu dzisiejszym będziemy się modlić w intencji Naszego Związku wraz z księdzem Prymasem, Panem Prezydentem, z Naszymi duszpasterzami oraz Starostami dzisiejszych Dożynek, którzy są członkami „Solidarności” Rolników Indywidualnych.” Przewodniczący Związku w swoim wystąpieniu odniósł się również do trudnej sytuacji w rolnictwie: „Ciągle nierozwiązanym problemem jest brak konkurencyjności polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej, brak stabilizacji dochodów rolniczych i brak skutecznych mechanizmów interwencji  w sytuacjach kryzysowych. Niestety Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej nie sprawdziła się. Kryzys na rynkach rolnych pokazał kompletną nieskuteczność unijnych mechanizmów pomocowych. Dlatego też jako członkowie Copa Cogeca w Brukseli podnosimy konieczność gruntownej reformy Wspólnej Polityki Rolnej tak, by zapewniała ona wszystkim rolnikom równe warunki i stabilizację dochodów, gdyż nie wszystkie sprawy da się załatwić na poziome krajowym”.

Następnie ks. Archiprezbiter Kazimierz Kaczor Przedstawił zgromadzonym rolnikom historię NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. na Szczycie pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Na początku Mszy Świętej przemówienie do rolników wygłosił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda podziękował rolnikom za trud ich codziennej pracy oraz za kultywowanie polskich tradycji. W swoim przemówieniu przypominał również o przypadającej w tym roku 35. rocznicy utworzenia NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.  „Chylę czoła przed wszystkimi rolnikami, którzy wtedy, w 1980 i 1981 roku, walczyli o prawa rolników” – podkreślił. „Chciałbym, by to rodzinne gospodarstwo rolne było oczkiem w głowie obecnej polskiej władzy, i polskiego rządu, i polskiego parlamentu, a także i mnie, prezydenta RP. (…) Jest już odpowiednia ustawa, która powoduje, że ziemia pozostanie w rękach polskich rolników (…) „Ziemia bowiem jest strategicznym dobrem każdego państwa i każdego narodu i głupcem jest ten, który pozwala, żeby to strategiczne dobro przechodziło w obce ręce i by stawało się przedmiotem spekulacji. Ziemia powinna zostać w rękach polskich rolników.

Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas Dożynek Jasnogórskich 2016:

{youtube}JuGi12HNjRQ&feature{/youtube}

Dożynki Jasnogórskie 2016 Dożynki Jasnogórskie 2016 Dożynki Jasnogórskie 2016 Dożynki Jasnogórskie 2016 Dożynki Jasnogórskie 2016 Dożynki Jasnogórskie 2016 Dożynki Jasnogórskie 2016 Dożynki Jasnogórskie 2016 Dożynki Jasnogórskie 2016 Dożynki Jasnogórskie 2016 Dożynki Jasnogórskie 2016 Dożynki Jasnogórskie 2016

Poprzedni artykułNasza Ziemia Nr 08/2016
Następny artykułPosiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w Częstochowie w dniu 3 września 2016 roku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj