,,Nie chcemy dodatkowych przywilejów dla wsi, nie chcemy państwa przywilejów. Chcemy państwa mocnego i wiernego zasadom sprawiedliwości, demokracji, szacunku wobec Boga. Chcemy obecności Boga i Bożego prawa w naszym życiu indywidualnym, ale także w życiu społecznym. Bez tego nasza Ojczyzna nie będzie mocna”.
{youtube}-zVqv8iHxvk&feature{/youtube}
Maryjo, Królowo Polski, Pani Jasnogórska,
W dniu dziękczynienia za plony witam Cię i pozdrawiam Pani nasza i Królowo w Twoim cudownym Jasnogórskim Obrazie. Przyjmij, Maryjo, od nas rolników z Rolniczej „Solidarności” hołd uwielbienia i wdzięczności za ogrom Bożych łask, jakich za Twoim wstawiennictwem doznaliśmy od Boga.
Najdostojniejsi Księża Biskupi, Przewielebni Kapłani, Umiłowani Rolnicy,
W tym świętym miejscu, przed cudownym Wizerunkiem Pani Jasnogórskiej będziemy dzisiaj dziękować za plony ziemi, za owoce naszego trudu. Bóg przypomina nam, że ów trud, praca ludzka winny być opromienione uczciwością, szlachetnością i wdzięcznością. Tegoroczne spotkanie w miejscu, gdzie od ponad sześciuset lat króluje Matka Boża Częstochowska – Królowa Polski w swoim Cudownym Wizerunku, jest dla nas rolników z Rolniczej „Solidarności” już trzydziestą pierwszą pielgrzymką na Jasną Górę, na dożynki, które współtworzyliśmy. Jesteśmy tu od początku – to możemy z radością powiedzieć.
Koleżanki i koledzy Związkowcy! Drodzy Bracia i Siostry!
Z tego miejsca pragnę wyrazić najgłębszy szacunek moim koleżankom i kolegom związkowcom, którzy w niełatwych czasach stanu wojennego podjęli się trudu organizacji tego wielkiego duchowego dzieła Jasnogórskich Dożynek, które stało się najważniejszym dorocznym świętem polskich rolników. Gdyby nie wasze zaangażowanie, poświecenie i ufność pokładana w naszej Matce, nie byłoby nas dzisiaj tutaj! Dziękuję Wam z całego serca!
W tym roku przypada ważna rocznica, także związana z Rolniczą „Solidarnością”: obchodzimy jubileusz 30-lecia utworzenia Duszpasterstwa Rolników, którego rolę chciałbym w tym miejscu po raz kolejny podkreślić. Jubileusz 30-lecia skłania do dziękczynienia Opatrzności Bożej za działalność duszpasterstwa rolników, a także za wszystkich, którzy w trudnych czasach tworzyli jego struktury. Warto tu przypomnieć ks. bp. Ignacego Tokarczuka, ks. Bp Mariana Przykuckiego, śp. ks. bp. Jana Gurdę, ks. Bp Romana Andrzejewskiego, ks. Bp Jana Styrnę.
To właśnie nasi duszpasterze upominali się o godność zawodu i pracy rolnika, wspierali w czasie najcięższych prób internowania i odosobnienia, a także zachęcali rolników do uczestnictwa w życiu społeczności lokalnych.
Drodzy Rolnicy,
Dzisiaj, jak co roku o tej porze stajemy przed obliczem Królowej Polski, by za jej pośrednictwem podziękować Bogu za tegoroczne plony. Dożynki to czas, żeby na polską wieś popatrzeć uważniej, pochylić się nad jej problemami. Są niestety takie zjawiska i wydarzenia, które niepokoją. Zwracam się do obecnych tutaj przedstawicieli władz różnych szczebli, do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczą w decyzjach dotyczących rolnictwa w Polsce. Chciałbym mówić o kwestiach dobrze znanych obecnym tu, zapracowanym i zatroskanym o swój los rolnikom. Chciałbym przypomnieć wartość i godność ich pracy, i w imię tej wartości uczulić na problemy, z jakimi boryka się polskie rolnictwo.
Po pierwsze – trzeba powiedzieć, że polska wieś jest niedoceniana, a wręcz traktowana jako rzeczywistość mniej ważna od innych sektorów gospodarki. A to ona – polska wieś – jest bijącym sercem naszej Ojczyzny.
Po drugie – niemal wszyscy mówią dziś o kryzysie gospodarczym. Niestety zbyt rzadko słyszy się, że kryzys dotyka również rolnictwo.
Kolejnym istotnym problemem jest kwestia zbyt niskiej opłacalności produkcji rolnej. Naszej Ojczyźnie potrzebny jest stabilny i dobrze funkcjonujący rynek żywnościowy. Jego kondycja wpływa nie tylko na dochód poszczególnych gospodarstw, lecz także – a może przede wszystkim – na bezpieczeństwo żywnościowe kraju. „Zasługuje robotnik na swoją zapłatę” (Łk 10,7). Ewangeliczne słowa winny znaleźć odzwierciedlenie także w tym przypadku.
Polska wieś ginie, coraz więcej młodych ludzi nie wiąże przyszłości z rolnictwem, emigruje za granice, skutkiem czego jest zamykanie wiejskich szkół i ośrodków kultury. Dziś pojawia się też dużo innych problemów. W tym roku NSZZ RI „Solidarność” przeprowadził w całym kraju liczne protesty związane z ustawą podnoszącą wiek emerytalny, która skazuje Polaków na pracę do końca życia. Wespół z „Solidarnością” pracowniczą zjednoczyliśmy się w proteście „Nie dla 67”. Protestowaliśmy również przeciwko wprowadzeniu składki zdrowotnej, która została zaskarżona przez nasz Związek do Trybunału Konstytucyjnego. Protestujemy przeciwko dodatkowym obciążeniem rolników, nałożeniem na nich rachunkowości rolnej i podatku dochodowego, co w konsekwencji doprowadzi do likwidacji KRUS-u. Obecnie nowy minister rolnictwa zgodził się na wprowadzenie podatku rolnego oraz podwyższa koszty oprocentowania kredytów rolniczych.
Jako rolnicy borykamy się z trudnościami w otrzymaniu kredytów preferencyjnych w bankach na zakup ziemi rolnej oraz ciągłymi utrudnieniami ze strony Agencji Nieruchomości Rolnych, która nie stwarza możliwości nabycia ziemi przez polskich rolników dla rodzinnych gospodarstw, skutkiem czego ziemia trafia do kapitału zagranicznego.
I jeszcze jedna, jakże ważna sprawa. Coraz bardziej niepokoją próby narzucenia nam żywności modyfikowanej genetycznie. Jako Rolnicza „Solidarność”, uważamy, że rośliny transgeniczne stanowią zagrożenie dla polskich rolników, produkujących zdrową, naturalną żywność wysokiej jakości, cenioną w Europie. Skandalicznym jest podpisanie przez Prezydenta RP ustawy o paszach, która wprowadza na kolejne lata import pasz genetycznie modyfikowanych.
Pragnę podkreślić ze NSZZ RI „Solidarność” konsekwentnie podtrzymuje swój zdecydowany sprzeciw wobec uwolnienia do środowiska organizmów GMO, tym bardziej gdy w Europie coraz więcej krajów zakazuje upraw roślin genetycznie modyfikowanych. Rada Krajowa NSZZ RI ,,Solidarność’’ na wczoraj zaapelowała do rolników o czynny udział w obronie wolnych mediów i udział w manifestacji 29 września ,,Obudź się Polsko!’’.
Drodzy Rolnicy, uczestnicy dożynkowego dziękczynienia,
Przychodzimy tutaj dzisiaj z modlitwą dziękczynną za tegoroczne zbiory, ale i z zawierzeniem Matce Najświętszej wszystkich naszych spraw i trudności dnia codziennego. Ostatnie tygodnie to dla nas czas bardzo ciężkiej i wytężonej pracy. Ten rok również rolników doświadczył. Kolejne klęski żywiołowe w różnych regionach kraju sprawiły, że niektórzy rolnicy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Solidarność to „jeden drugiego brzemiona noście” – nie możemy zapomnieć o tych, których dotknęło wymarznięcie zasiewów, susza, trąby powietrzne czy gradobicie. W dzisiejszej modlitwie łączymy się z rolnikami, których d
otknęły te klęski.
Drodzy Rolnicy,
Programowana reforma Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku na długie lata zaważy na kondycji i miejscu polskiego rolnictwa w Europie. Uważamy, że należy wyrównać poziom płatności bezpośrednich w całej Unii Europejskiej, co jest rzeczą kluczową dla polskich rolników potwierdzoną w formie uchwał przez polski Sejm i Senat. Jeśli rząd nie wynegocjuje równych warunków, to jak polska wieś ma konkurować z krajami UE-15? Brak dialogu społecznego nie zagwarantuje przyszłości polskim rolnikom, grozi nam wyzbycie się własnych gospodarstw, a rolnicy w przyszlości z właścicielami gospodarstw mogą stać się jedynie pracownikami najemnymi. Tylko dzięki wspólnym działaniom rządu, parlamentu, Prezydenta, a także organizacji i związków rolniczych, istnieje szansa, że jeden silny i zdecydowany głos ze strony Polski, będzie słyszalny w Europie i pozwoli nam osiągnąć to, o co walczymy.
Drodzy Bracia i Siostry,
Przybywamy na Jasną Górę do stóp Naszej Matki, aby polecić jej wszystkie nasze sprawy. Te wielkie i te codzienne. Nie zapominajmy o naszej duchowości. To do nas, rolników, Jan Paweł II mówił: „Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców. Oni, podnosząc wzrok znad ziemi, ogarniali nim horyzont, gdzie niebo łączy się z ziemią, i do nieba zanosili modlitwę o urodzaj, o ziarno dla siewcy i ziarno dla chleba. Oni w imię Boże rozpoczynali każdy dzień i każdą swoją pracę i z Bogiem swoje rolnicze dzieło kończyli. Rolnik z tego przesłania powinien czerpać jak najobficiej. Zatroszczyć się o kultywowanie zwyczajów, obyczajów tradycji i kultury wsi. Jednocześnie powinniśmy pamiętać, że ze jako ludzie wsi mamy prawo do: korzystania ze współczesnej cywilizacji, jednoczenia się, do rzetelnej informacji, do czytelnego prawa, do służebnej postawy władz.
Maryjo, Matko i Królowo Nasza,
Przyszliśmy tu dzisiaj, aby prosić Cię o wstawiennictwo u Syna Twojego Jezusa Chrystusa. Wypraszaj nam rolnikom potrzebne łaski! Obdarz swoim błogosławieństwem każdą rodzinę i zagrodę, a także wszystkich, którzy z Twojej świętej woli i za Twoim przyzwoleniem zarządzają tą ziemią, służą rolnikom swoją wiedzą, organizują życie na wsi i rozporządzają środkami materialnymi. Niech kierują się duchem służby, rzetelnością, uczciwością, sumiennością i kompetencją. W imieniu członków i sympatyków Związku jako Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” w tym szczególnym dniu zanoszę do Ciebie, Maryjo, słowa litanii :
„Matko Chrystusowa, módl się za nami.
Matko Kościoła, módl się za nami”,
zawierzając Tobie i Twojemu Synowi Jezusowi Chrystusowi z wiarą i nadzieją wszystkie nasze sprawy oraz nasz Związek, aby wytrwale działał dla dobra polskiej wsi oraz naszej całej Ojczyzny.
Szczęść Boże.