Strona główna Aktualności Dożynki Jasnogórskie

Dożynki Jasnogórskie

733
0

NSZZ RI „Solidarność” po raz 30 na Dożynkach Jasnogórskich

W dniu 4 września br., jak co roku od 29 lat, odbyły się Dożynki Jasnogórskie, jako dziękczynienie rolników z całej Polski za tegoroczne plony. Jest to najważniejsze doroczne święto polskich rolników. Dlatego tym bardziej jesteśmy dumni, że pomysłodawcami, twórcami i organizatorami pierwszych Dożynek Jasnogórskich w 1982 byli rolnicy z NSZZ RI „Solidarność”. W tym roku także nie mogło nas zabraknąć na Jasnogórskim święcie plonów. Tegoroczne dożynki to już 30 pielgrzymka „Rolniczej Solidarności” na Jasną Górę. Nasz Związek jest na Dożynkach nieprzerwanie od 1982 roku, a więc od początku. Przed uroczystą Mszą Świętą dożynkową na  Jasnej Górze, słowa do zgromadzonych na Błoniach Jasnogórskich  kilkunastu tysięcy rolników,  skierował przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski.

W swoim wystąpieniu podziękował za tegoroczne plony, a także przypomniał o historii i genezie Dożynek Jasnogórskich:
Tegoroczne spotkanie w tym szczególnym miejscu, gdzie od ponad sześciuset lat króluje Matka Boża Częstochowska w swoim Cudownym Wizerunku, jest dla Nas Rolników z Rolniczej „Solidarności” już trzydziestą pielgrzymką na Jasnogórskie Dożynki, które współtworzyliśmy.  Dlatego możemy z dumą stwierdzić, że My jesteśmy tutaj od początku! Z tego miejsca pragnę wyrazić najgłębszy szacunek moim koleżankom i kolegom związkowcom, którzy przed trzydziestoma laty, pomimo niełatwych czasów Stanu Wojennego, podjęli się trudu organizacji tego wielkiego duchowego dzieła Jasnogórskich Dożynek, które stało się najważniejszym dorocznym świętem polskich rolników”.Przewodniczący przypomniał też o przypadającej w tym roku 30 rocznicy rejestracji NSZZ RI „Solidarność” a także nawiązał do aktualnej sytuacji ekonomicznej wsi i rolników a także zwrócił uwagę na nieuczciwe praktyki podmiotów i firm skupowych, które oszukują rolników:
„Coraz większym problem dla rolników są nieuczciwe firmy i podmioty skupowe, które mając świadomość bezbronności rolników, wykorzystują ich i tak już trudną sytuację i nie płacą za odstawione płody rolne.  Mam tu na myśli chociażby sytuację producentów zbóż w województwie kujawsko-pomorskim, a także producentów rzepaku z Zamojszczyzny, którzy nie mogą odzyskać należnych im pieniędzy za odstawiony rzepak.  Dlatego też rolników nie można zostawić samym sobie.  Państwo powinno zapewnić im ochronę. Potrzebne jest ustawowe uregulowanie kwestii zabezpieczenia rolników przed niewypłacalnymi i upadającymi firmami skupowymi, by nie dochodziło do sytuacji, kiedy to rolnik, który żyje wyłącznie ze sprzedaży płodów rolnych, był ostatnim i najmniej znaczącym wierzycielem, który nie ma możliwości odzyskania należnych mu pieniędzy.  To rolnicy w pierwszej kolejności powinni odzyskiwać środki, za które utrzymują swoje rodziny. Takich rozwiązań od Rządu, jako Rolnicza „Solidarność” już wielokrotnie się domagaliśmy”- powiedział Przewodniczący Rolniczej Solidarności.
Jerzy Chróscikowski przypomniał tez o kwestiach związanych ze sprzedażą ziemi, i o procedowanej w Parlamencie nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa i zmianie innych ustaw.
Istnieje realne niebezpieczeństwo, że zaproponowana zmiana przepisów dalej nie będzie zabezpieczać przed sprzedażą polskiej ziemi obcemu kapitałowi.  Związek będzie zmuszony do obrony własności polskiej ziemi – podkreślił.
Przewodniczący poruszył także sprawę żywności modyfikowanej genetycznie oraz jej zawetowania przez Prezydenta RP, o co Związek zresztą o zabiegał w oficjalnym piśmie. Poinformował także że NSZZ RI „Solidarność” bezzwłocznie po ogłoszeniu decyzji Prezydenta, wystąpił do wszystkich Klubów i Kół Parlamentarnych o podtrzymanie prezydenckiego veta w tej sprawie.
Jerzy Chróscikowski odniósł się też do aktualnych problemów związanych z reformą Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku a także kwestii braku dialogu Rządu ze środowiskiem rolniczym i lekceważenia związków zawodowych :
Uważamy, że należy wyrównać poziom płatności bezpośrednich w całej Unii Europejskiej, co jest rzeczą kluczową dla polskich rolników.  Dlatego też tym bardziej jest dla nas niezrozumiałym fakt, iż wobec tak ważnej kwestii oraz w momencie sprawowania przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, polski Rząd nie zadbał, by reforma Wspólnej Polityki Rolnej  stała się jednym z jej zasadniczych priorytetów. Tylko dzięki wspólnym działaniom Rządu, a także organizacji i związków rolniczych, istnieje szansa, że jeden silny i zdecydowany głos ze strony Polski będzie słyszalny w negocjacjach i pozwoli nam osiągnąć to, o co walczymy.  Z przykrością jednak muszę stwierdzić, że jak do tej pory Premier Polskiego Rządu, nie znalazł czasu by spotkać się z nami w celu omówienia sytuacji w rolnictwie i wspólnych działań w zakresie reformy WPR, mimo iż domagamy się tego już od czterech lat.  Panie Premierze, jest lekceważenie związków rolniczych (…) Brak dialogu społecznego nie zagwarantuje przyszłości polskim rolnikom, co spowoduje wyzbycie się własnych gospodarstw, a rolnicy z właścicieli gospodarstw staną się jedynie pracownikami najemnymi” – zwracał uwagę Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”.
Jednym z akcentów tegorocznych uroczystości, była także zorganizowana w dniu 3 września br. w Częstochowie konferencja z okazji 30 rocznicy rejestracji NSZZ RI „Solidarność”, w którym poruszano także kwestię znaczenia Dożynek Jasnogórskich i Duszpasterstwa Rolników.
Tego samego dnia odbyło się także posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”, na którym oprócz dyskusji nad sprawami bieżącymi,  zapadła decyzja o organizacja i terminie Zjazdu Sprawozdawczo- Wyborczego, który odbędzie się w dniach 26-27 listopada 2011 roku.
Szersza relacja na temat tegorocznych wydarzeń związanych z Dożynkami Jasnogórskimi we wrześniowym numerze miesięcznika „Nasza Ziemia”.

Poprzedni artykułSzkolenie dla rolników w Tarnogrodzie
Następny artykułKomunikat Copa-Cogeca
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj