Strona główna Komunikaty Komunikaty Doradztwo rolne w przyszłej WPR

Doradztwo rolne w przyszłej WPR

794
0

PRELEGENCI NA SEMINARIUM PODKREŚLAJĄ KLUCZOWĄ ROLĘ SYSTEMU DORADZTWA ROLNEGO
W PRZYSZŁEJ WPR

Prelegenci na seminarium podkreślali dużą rolę systemu doradztwa rolnego (FAS) w rozwoju i dalszym dobrym funkcjonowaniu Przyszłej Polityki Rolnej (WPR). Seminarium zorganizowane przez Komitety Copa-Cogeca wraz z europejskimi izbami rolniczymi posłużyło ekspertom z całej UE do zbadania roli usług doradczych w przyszłej WPR
oraz wsparcia innowacji w rolnictwie. Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział “Doradztwo rolne sprawdziło się w przeszłości i mamy nadzieję na zwiększenie jego roli w przyszłości . FAS jest narzędziem pomagającym rolnikom dostosować się do unijnych przepisów dotyczących środowiska, bezpieczeństwa żywności, dobrostanu zwierząt i powinno pomagać im w sprostaniu przyszłym wyzwaniom”. Eksperci z Komisji Europejskiej oraz doradcy z Łotwy, Słowenii, Niemiec i Francji przedstawili na seminarium swoje doświadczenia i pomysły. Komisja przedstawiła niedawny raport podkreślający rolę systemów doradztwa rolnego (FAS) oraz pomysły na jego rozwój. Przedstawiciel Łotewskiego Centrum Doradztwa Rolnego i Szkoleń mówił o trudnościach finansowych związanych z doradztwem finansowanym ze środków publicznych, a eksperci zgodzili się, że należy przeanalizować kwestie finansowania. Ekspert z IALB, organizacji zrzeszającej doradców w rolnictwie przedstawił propozycje dla unijnego systemu certyfikacji jakości, który gwarantowałby jednolity poziom szkoleń dla doradców w UE. Mówiono również, że doradztwo rolne powinno być dobrowolnie wykorzystywane przez rolników. Pan Gilbert Bros z Europejskiej Sieci Izb Rolniczych przedstawił swoją opinię na temat innowacji i jej roli w rozwijaniu usług doradztwa rolnego. Badacze, doradcy i rolnicy muszą współpracować w celu prowadzenia badań nastawionych na wyniki i urzeczywistnienia innowacji.

Poprzedni artykuł30 Rocznica podpisania porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich
Następny artykułKoszty przy imporcie jaj
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj