Strona główna Nowości Nowości Dopłaty do materiału siewnego soi i pszenicy twardej

Dopłaty do materiału siewnego soi i pszenicy twardej

699
0

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że w Dzienniku Ustaw RP zostały opublikowane rozporządzenia:

– Rady Ministrów z dnia 13 maja 2013 r. w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany (Dz. U. z 2013 r. poz. 615),

– Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie minimalnej ilości materiału siewnego, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych (Dz. U. z 2013 r. poz. 616 ). Do listy gatunków objętych dopłatami do 1 ha gruntów ornych obsianych kwalifikowanym materiałem siewnym dodano soję w grupie roślin strączkowych i pszenicę twardą w grupie roślin zbożowych.

Poszerzenie listy gatunków o soję przyczyni się do zwiększenia zaopatrzenia przemysłu paszowego w białko roślinne pochodzące z krajowych źródeł. Odmiany soi, które będą dostępne na polskim rynku nasion nie będą odmianami genetycznie zmodyfikowanymi. Staną się alternatywnym surowcem dostępnym na rynku dla polskich producentów pasz oraz producentów zwierząt gospodarskich. Dodanie do listy gatunków pszenicy twardej spowodowane jest natomiast wpisaniem do krajowego rejestru odmian pszenicy twardej przystosowanych do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Mąka uzyskiwana z pszenicy twardej służy do uzyskiwania lepszej jakości produktów spożywczych, głównie makaronów.

Rozporządzenia wchodzą w życie po upływie 14 dnia od dnia ogłoszenia, czyli 13 czerwca br.

Poprzedni artykuł,,Dajmy szansę polskiej wsi!'' – wywiad z Przewodniczącym NSZZ RI ,,Solidarność'' Jerzym Chróścikowskim
Następny artykułKomunikat Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj