Strona główna Nowości Nowości Dodatkowe środki z PROW 2007-2013 na pomoc dla rolników poszkodowanych przez klęski...

Dodatkowe środki z PROW 2007-2013 na pomoc dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe

615
0

Rolnicy, którzy ponieśli straty mogą też skorzystać z pomocy udzielanej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych”. Działanie to zostało wprowadzone do PROW 2007-2013 w 2010 roku. O pomoc z tego działania mogą ubiegać się rolnicy, którzy w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych utracili powyżej 30% średniej produkcji rolnej liczonej z trzech ostatnich lat i ponieśli starty w majątku trwałym o wartości co najmniej 10 tys. złotych.

W ramach takiego wsparcia ARiMR przeprowadziła w latach 2010-2012 pięć naborów wniosków o taką pomoc. Rolnicy złożyli w nich łącznie 6954 wnioski, w których ubiegali się o przyznanie im blisko 640 mln zł pomocy. Kolejność przyznawania pomocy ustalana była w oparciu o dwa kryteria – wysokość szkód w gospodarstwie oraz wielkość wnioskowanej przez rolnika pomocy. Dotychczas ARiMR zawarła umowy o przyznaniu pomocy z blisko 4,6 tys. rolników na kwotę nieco ponad 396 mln zł. Do tej pory na konta bankowe rolników, którzy zrealizowali zaplanowane inwestycje związane z przywróceniem produkcji rolniczej i je rozliczyli ARiMR przekazał prawie 218 mln zł.

Dotychczasowy limit środków dostępnych w działaniu „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych”, który wynosi 100 mln euro nie pozwalał na sfinansowanie wszystkich wniosków o pomoc, złożonych we wszystkich przeprowadzonych dotychczas pięciu naborach. Dlatego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi podjęło starania w Unii Europejskiej o przesunięcie na ten cel 30 milionów euro, z innych działań PROW 2007-2013 30 mln euro. Te starania zakończyły się sukcesem i te dodatkowe pieniądze pozwolą na udzielenie pomocy wszystkim, którzy już złożyli wnioski o wsparcie w dotychczas przeprowadzonych pięciu naborach w latach 2010-2012, a także powinny wystarczyć dla tych, którzy, ponieśli straty w tym roku i będą dopiero ubiegali się o pomoc w ramach następnego naboru wniosków o udzielenie wsparcia. Dokładny termin składania wniosków o przyznanie pomocy z działania „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych”, ogłoszony zostanie przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa m.in. na portalu internetowym Agencji.

Poprzedni artykułKomunikat Agencji Rynku Rolnego
Następny artykułDodatkowe 127 mln euro na modernizację gospodarstw rolnych rozdzieli ARiMR
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj