Strona główna Nowości Nowości Dodatkowe 127 mln euro na modernizację gospodarstw rolnych rozdzieli ARiMR

Dodatkowe 127 mln euro na modernizację gospodarstw rolnych rozdzieli ARiMR

716
0

Resort rolnictwa poinformował, że Komisja Europejska zgodziła się na przesunięcie na realizacje działania modernizacja gospodarstw rolnych w ramach PROW 2007-2013 ok. 127 mln euro z innych programów rolnych. Jest to najpopularniejsze działanie z PROW, a w dotychczas przeprowadzonych naborach wniosków rolnicy złożyli w sumie 78 tys. wniosków starając się uzyskać pomoc w wysokości ponad 11 mld zł. W ostatnim naborze przeprowadzonym w kwietniu br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjęła ok. 17 tys. wniosków, z czego jak się szacuje pomoc otrzyma 3,1 tys. rolników. Dotychczas Agencja rozpatrzyła 55 proc. wniosków z tego naboru.

Wcześniej ARiMR przyjmowała wnioski w latach 2007, 2009, 2011 (bez woj. wielkopolskiego) i 2012 (tylko w woj. podkarpackim). Średnio rolnik ubiega się o ok. 130 tys. zł pomocy. Najczęściej rolnicy starają się o pieniądze na zakup ciągników i maszyn rolniczych.

Poinformowano, że dodatkowe pół miliarda zł na modernizację gospodarstw zostanie rozdzielone na koperty wojewódzkie we wszystkich województwach. Z tych pieniędzy będzie mogło skorzystać dodatkowo ok. 3 tys. gospodarstw. Wsparcie będzie udzielane na dotychczasowych zasadach. O przyznaniu wsparcia decydowała liczba punktów. Były one przyznane m.in. na podstawie oceny, na ile planowana inwestycja przyczyni się do wzmocnienia siły ekonomicznej gospodarstwa.

Maksymalne dofinansowanie, jakie można było uzyskać na ten cel wynosi 300 tys. złotych na jedno gospodarstwo i jednego beneficjenta. ARiMR dopłaca od 40 proc. do 60 proc. tzw. kosztów kwalifikowalnych danej inwestycji. „Będzie to ostatni nabór w tej pespektywie (…) generalnie w perspektywie 2007-2013 wykorzystamy wszystkie środki” – powiedział minister.

Poprzedni artykułDodatkowe środki z PROW 2007-2013 na pomoc dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe
Następny artykułNamiot „Solidarności” Rolników Indywidualnych na pikniku rodzinnym w Jasieńcu
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj