Strona główna Nowości Nowości Deklaracja w sprawie tytoniu

Deklaracja w sprawie tytoniu

695
0

Dziewięć unijnych panśtw, w tym Polska, podpisało deklarację wzywającą do uwzględnienia tytoniu przy dopłatach do produkcji rolnej. Zgodnie z czerwcowym porozumieniem w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej od 2015 r. tytoń nie będzie mógł być wspierany środkami UE.

Poza Polską deklarację podpisały w poniedziałek w Brukseli podczas spotkania ministrów rolnictwa: Rumunia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Węgry, Włochy i Hiszpania. „Plantatorzy tytoniu już raz zostali ukarani poprzez obcięcie wparcia [unijnego] o połowę podczas poprzedniej reformy WPR (…) zostali oni nawet wykluczeni z dopłat bezpośrednich w niektórych krajach członkowskich ze względu na małe obszary uprawne” – napisano w deklaracji. Dodano, że uprawa tytoniu i jego przetwarzanie wciąż daje 400 tys. miejsc pracy, a porzucenie upraw spowodowałoby poważne straty środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.

Tymczasem komisarz UE ds. Rolnictwa Dacian Cioloş potwierdził brak zgody na wprowadzenie płatności związanych dla tytoniu. Komisarz w wypowiedzi po zakończonym spotkaniu trójstronnym 23 września br. stwierdził, że kwestia tytoniu została uzgodniona w ramach porozumienia politycznego z lipca tego roku (podjęte wówczas ustalenia wykluczają wprowadzenie płatności związanych dla plantatorów tytoniu), i ani Komisja, ani Rada czy Parlament nie zamierzają ponownie otwierać kwestii ustalonych w lipcu.

 

opracowano na podstawie: www.topagrar.pl, www. naszdziennik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here