Strona główna Nowości Nowości Decyzja WTO ws. rosyjskiego embarga mogłaby zająć 1,5 roku

Decyzja WTO ws. rosyjskiego embarga mogłaby zająć 1,5 roku

568
0

Komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht potwierdził, że KE jest gotowa zwrócić się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) ws. rosyjskiego embarga na wieprzowinę z UE, by ta rozstrzygnęła, czy zostało nałożone zasadnie. Zastrzegł jednak, że decyzja WTO zajęłaby rok lub półtora.

„Jesteśmy gotowi zwrócić się do WTO, nie ma prawnych przeszkód ku temu. Dyrekcja generalna KE ds. zdrowia i ja musimy tylko ustalić, kiedy zakończyć negocjacje i kiedy rozpocząć procedurę. Myślę, że mamy mocne argumenty” – powiedział w czwartek De Gucht.

Chodzi o to, by WTO rozstrzygnęła, to czy rosyjskie embargo nałożone na unijną wieprzowinę jest zgodne z zasadami tej organizacji, do której Rosja przystąpiła w sierpniu 2012 r.

De Gucht zastrzegł, że „należy jednak pamiętać, że jeśli to zrobimy, minie rok, a może półtora, zanim uzyskamy decyzję w tej sprawie”. „Na tym polega problem. Trzeba znaleźć dobry moment na rozpoczęcie takiego procesu, ale jesteśmy gotowi to zrobić” – podsumował.

29 stycznia Rosja zażądała od Unii Europejskiej, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu takiego mięsa. Powodem było wykrycie na Litwie dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. W lutym dwa przypadki ASF u dzików blisko granicy z Białorusią stwierdzono również w Polsce.

Komisja stara się przekonać Rosję, by nie sprowadzała mięsa tylko z regionów zainfekowanych ASF.

Tymczasem – jak donosiły media – za wschodnią granicę przez Polskę, mimo embarga, wysyłane były w marcu zwierzęta z Austrii i Danii. Eksporterzy mieli dopisywać na unijnych certyfikatach, że zwierzęta nie pochodzą z Polski i Litwy.

Do Rosji trafia jedna czwarta unijnego eksportu wieprzowiny, czyli rocznie jest to ok. 700 tys. ton mięsa o wartości ok. 1,4 mld euro. Największymi eksporterami wieprzowiny do Rosji w 2012 r. byli kolejno Niemcy, Hiszpania, Dania, Francja, Holandia i Polska. Wartość polskiego eksportu mięsa wieprzowego na rosyjski rynek w 2012 r. wyniosła 43,5 mln euro, a w ciągu 11 miesięcy 2013 r. 90,9 mln euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here