Strona główna Nowości Nowości Decyzje Rady Ministrów dotyczace sektora rolnego

Decyzje Rady Ministrów dotyczace sektora rolnego

Decyzje Rady Ministrów

Rada Ministrów podjęła dziś dwie decyzje dotyczące sektora rolnego.
I.
Przyjęty został projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Zaproponowano zmiany w kilku obszarach objętych ustawą z 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Zmiany te wynikają z doświadczeń zebranych w trakcie dotychczasowego procesu wdrażania i zarządzania PROW 2007–2013 oraz dostosowywania przepisów krajowych do zmieniających się regulacji unijnych.

Najistotniejsze zmiany w ustawie o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich dotyczą:

1. umożliwienia dokonania podziału środków Programu w zależności od zakresu operacji realizowanych w ramach poszczególnych działań, biorąc pod uwagę m.in. tzw. nowe wyzwania;
  2. umożliwienia zwiększania przyznanej kwoty pomocy beneficjentom działania „Wdrażanie projektów współpracy” oraz działania „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja”;
  3. ujednolicenia rozwiązań w zakresie wygaśnięcia decyzji z rozwiązaniami obowiązującymi w ramach płatności bezpośrednich;
  4. umożliwienia zwolnienia z obowiązku zwrotu środków przez beneficjentów w przypadku wystąpienia siły wyższej lub wyjątkowych okoliczności, określonych w rozporządzeniach dla poszczególnych działań;
  5. zwiększenia kwoty, poniżej której nie stosuje się zmniejszeń albo wykluczeń oraz nie windykuje środków od beneficjenta;
  6. umożliwienia wykonywania przez samorząd województwa zadań w zakresie monitorowania i nadzoru realizacji lokalnej strategii rozwoju.

Zakładane zmiany służą lepszemu wykorzystaniu środków Programu i stanowią ułatwienia dla beneficjentów.

Natomiast zmiana w ustawie o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej dotyczy uchylenia przepisu stanowiącego upoważnienie do wydania rozporządzenia w sprawie współpracy w ramach PROW 2004-2006. Obowiązek tej współpracy wynika z obowiązujących przepisów, a szczegóły dotyczące zakresu i trybu tej współpracy mogą zawierać porozumienia zawierane przez właściwe jednostki.

Przepisy ustawy wejdą w życie po upływie14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

II. Przyjęto projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowe przepisy mają umożliwić większej liczbie rolników zwolnienie z opłat na rzecz hodowców w związku z korzystaniem przez nich z materiału ze zbioru jako materiału siewnego odmiany chronionej wyłącznym prawem (tzw. odstępstwo rolne).

Poszerzono katalog gatunków roślin uprawnych podlegających odstępstwu rolnemu. Obejmie ono: pszenicę zwyczajną, żyto, jęczmień, pszenżyto, owies, kukurydzę, rzepak, łubin żółty i wąskolistny, lucernę siewną, groch siewny, bobik, wykę siewną, pszenicę twardą, rzepik, len zwyczajny (oleisty), a także ziemniaka.

W projekcie nowelizacji zaproponowano nowe zasady korzystania z odstępstwa rolnego – bez ponoszenia opłat na rzecz hodowcy. Oznacza to, że posiadacze gruntów rolnych o powierzchni do 10 ha – będą korzystać z odstępstwa rolnego w przypadku wszystkich ww. roślin uprawnych. Posiadacze gruntów rolnych od 10 do 25 ha – będą mogli skorzystać z odstępstwa rolnego, jeśli we własnym gospodarstwie będą uprawić jedną albo kilka z ww. roślin – z wyjątkiem ziemniaka. Natomiast posiadacze gruntów rolnych o powierzchni gruntów rolnych powyżej 25 ha będą zobowiązani do wnoszenia opłat za korzystanie z materiału ze zbioru, jako materiału użytego do siewu we własnym gospodarstwie.

Wejście w życie nowych przepisów jest zaplanowane od dnia 1 lipca 2011 r.

Poprzedni artykułKomunikat Copa-Cogeca w sprawie zatrutych warzyw
Następny artykułKomunikat Copa-Cogeca dot. warzyw