Strona główna Aktualności Dalsze mechanizmy wsparcia dla producentów owoców i warzyw w 2015 roku

Dalsze mechanizmy wsparcia dla producentów owoców i warzyw w 2015 roku

657
0

W dniu 20 grudnia 2014 r. opublikowane zostało rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1371/2014 z dnia 19 grudnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) nr 1031/2014 ustanawiające dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw (Dz. Urz. L Nr 366 z 20.12.2014, s. 20). W tej sprawie wielokrotnie interweniował NSZZ RI „Solidarność” w postulatach zgłaszanych podczas protestów rolniczych,  a także w wielokrotnych interwencjach  Związku i Przewodniczącego Jerzego Chróścikowskiego na forum Copa Cogeca (ostatnio na Prezydium w dniach 4-5 grudnia), gdzie Związek podnosił konieczność  wprowadzenia  instrumentów wsparcia dla producentów owoców i warzyw także w 2015 roku.

Znowelizowane przepisy rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 1031/2014 umożliwią przeprowadzanie w pierwszym półroczu 2015 r. kolejnych operacji wycofania z rynku m.in. jabłek, gruszek, a także pomidorów, marchwi, papryki słodkiej oraz ogórków. Jest to kolejne wprowadzone przez Komisję Europejską rozwiązanie mające na celu złagodzenie skutków sytuacji kryzysowej w sektorze owoców i warzyw związanej z nałożeniem przez Federację Rosyjską zakazu przywozu owoców i warzyw pochodzących m.in. z państw Unii Europejskiej. Przydzielone Polsce ilości produktów, które będą mogły zostać objęte ww. operacjami to 155 700 ton w przypadku jabłek i gruszek oraz 18 650 ton w przypadku pomidorów, ogórków, papryki słodkiej i marchwi.

Podobnie jak w przypadku poprzednio uruchomionych przez Komisję Europejską mechanizmów, beneficjentami pomocy będą mogli zostać zarówno producenci zrzeszeni w organizacjach producentów owoców i warzyw jak i producenci indywidualni. Pomoc finansowa będzie mogła zostać przyznana w odniesieniu do tych powierzchni upraw, które nie zostały objęte poprzednimi mechanizmami uruchomionymi przez Komisję Europejską na podstawie rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 932/2014 oraz nr 1031/2014 r. ani pomocą krajową (de minimis). Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem odpowiednich przepisów krajowych wdrażających ww. mechanizm w Polsce.

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 1371/2014 z dnia 19 grudnia 2014 r. ustanawiające dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) nr 1031/2014

Poprzedni artykułGrudniowy numer miesięcznika rolniczego „Nasza Ziemia”
Następny artykułProjekt rozporządzenia RM zmieniającego rozporządzenie w sprawie realizacji przez ARR zadań związanych z ustanowieniem dalszych tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw – konsultacje społeczne
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj