Strona główna Nowości Nowości Czy współczynnik korygujący obniży dopłaty bezpośrednie?

Czy współczynnik korygujący obniży dopłaty bezpośrednie?

662
0

Są państwa, którym zależy na rozłożeniu współczynnika korygującego tak, aby większa grupa gospodarstw poniosła koszt obniżenia unijnego budżetu na rolnictwo. Podczas sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi posłowie domagali się od przedstawicieli MRiRW wyjaśnień dotyczących wysokości dopłat bezpośrednich.

Od pewnego czasu mówi się, że obniżenie dopłat może objąć nawet gospodarstwa otrzymujące już ponad 2 tys. euro. Jeśli nawet tak jest, trzeba o tym głośno mówić, krzyczeć, nie pozwalać, aby te pieniądze zginęły – mówił poseł Zbigniew Babalski.

Dyrektor Departamentu Finansów MRiRW Aleksandra Szelągowska usiłowała wytłumaczyć mechanizm, którego zastosowanie grozi Polsce obniżeniem wysokości dopłat. Budżet na 2014 to już część budżetu na lata 2014-2020, a wnioski o dopłaty zebrano na zasadach obowiązujących w poprzednim okresie budżetowym. Po zebraniu informacji o zobowiązaniach wynikających z wniosków okazało się, że budżet jest za mały. Ponadto należy tu uwzględnić tworzoną rezerwę kryzysową. Budżet „nie dopina się” na 1471 mln euro. W związku z tym konieczne jest obcięcie płatności bezpośrednich o 4,98 proc. Polska jest za tym, by obniżenie płatności nie dotyczyło gospodarstw otrzymujących do 5 tys. euro. Inaczej myślą państwa, które mają dużo gospodarstw otrzymujących te wysokie dopłaty.

Za obniżeniem limitu do 2 tys. euro opowiadają się Niemcy i Francja. „Niektóre państwa” chcą ten limit nawet zerować.

Przedstawiciele ministerstwa rolnictwa poinformowali, że rok 2014 będzie ,,rokiem przejściowym’’. Możliwe jest w nim „tymczasowe wsparcie” z budżetu krajowego wypłacane w takiej wysokości, aby dopłaty były uzupełnione do wysokości obowiązującej za 2012 r. (tj. wypłacanej do czerwca 2013). Po raz ostatni budżet krajowy może w ten sposób uzupełnić dopłaty unijne – do równowartości 490 mln euro.

Unijne ustalenia w sprawie współczynnika korygującego mają zapaść do października, natomiast rozporządzenia przejściowe na 2014 r. muszą być przyjęte do końca tego roku. Pracować nad nimi będzie prezydencja litewska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here