Copa-Cogeca zwraca uwagę, że 85% rzepaku zużywanego w UE pochodzi z rodzimej produkcji. Wzrost popytu na biodiesel doprowadził do zwiększenia produkcji roślin oleistych mimo stagnacji popytu na żywność. W związku z tym dodatkowe makuchy wytwarzane w UE pozwoliły na ograniczenie deficytu białek roślinnych o 10 punktów między 2000 r. a 2011 r. W 2011 r. UE pokrywała 68% swojego zapotrzebowania na białka z importów, podczas gdy w 2000 r. było to 77%.
Copa-Cogeca uważa, że skutki ograniczenia produkcji biopaliw do 5% upraw roślin oleistych, zaproponowanego przez prezydencję, byłyby następujące:
– ograniczenie o 1/3 powierzchni upraw roślin oleistych w UE ze względu na brak rynków zbytu, co byłoby niekorzystne dla systemu zrównoważonej produkcji rolnej, zwłaszcza dla płodozmianu, bioróżnorodności, zapylania i wychwytywania azotanów;
– światowe zapotrzebowanie na białka roślinne rośnie, a ze względu na asynchroniczne wydawanie zezwoleń na GMO może dojść do zakłóceń w zaopatrzeniu. Dlatego też w interesie UE leży ograniczenie zależności od importów białek roślinnych. Co więcej, wzrost cen pasz może doprowadzić do delokalizacji niektórych rodzajów produkcji zwierzęcej;
– zastąpienie produkcji dodatkowych makuchów, związanej z zapotrzebowaniem na biodiesel, przez uprawy białkowe nie jest rozwiązaniem realistycznym, ze względu na nieodpowiednie warunki agroekonomiczne niepozwalające na prowadzenie tego rodzaju upraw w większości UE oraz brak zezwoleń na uprawy GMO, np. soi, w UE;
– produkcja biopaliw z roślin uprawnych w UE umożliwia złagodzenie skutków zmian pośredniego użytkowania gruntów w krajach trzecich związanych z uprawą soi.
Co więcej, pułapy w wysokości 5% dla produkcji biopaliw z roślin oleistych nie zapobiegną importom z krajów, gdzie występują szkodliwe zmiany użytkowania gruntów oraz emisje gazów cieplarnianych, zaszkodziłyby jednak produkcji europejskiej.
Zastosowanie biopaliw tradycyjnych, wytwarzanych z roślin oleistych, zbóż i buraków cukrowych stymuluje rozwój tych upraw, przez co powstają dodatkowe produkty uboczne, które można wykorzystać do produkcji biopaliw zaawansowanych. Copa-Cogeca życzy sobie, aby ten rodzaj produkcji był wspierany poprzez utworzenie oddzielnego celu wykraczającego poza 10%.
Jeśli chodzi o rozszerzenie wielokrotnego liczenia, aby osiągnąć cel 20% zużycia energii ze źródeł odnawialnych w UE, Copa-Cogeca chciałaby przypomnieć, że system ten wprowadza konsumentów w błąd odnośnie rzeczywistego poziomu zastosowania energii ze źródeł odnawialnych. Co więcej, nie zachęca on do promocji biopaliw zaawansowanych.