Copa-Cogeca odrzuca propozycję przyszłego budżetu UE przedstawione przez prezydencję cypryjską. Według przedstawicieli Copa Cogeca jest to ograniczenie wydatków na politykę rolną, co w konsekwencji zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu i rozwojowi obszarów wiejskich. Jest to sytuacja nie do przyjęcia ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na żywność, wyższe koszty produkcji i znaczne wahania na rynkach.
Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen ostrzegał, że rolnicy już znajdują się pod presją ze względu na wysokie koszty produkcji. Dochody rolników stanowią jedynie połowę średnich dochodów w UE a popyt na żywność wzrasta. Ponadto w ramach obydwu filarów przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR) będą oni musieli stosować instrumenty, które zwiększą ich nakład pracy i ograniczą dochody.
Propozycje Komisji odzwierciedlają cięcia w budżecie WPR w wysokości 10% w wartościach rzeczywistych. Teraz prezydencja cypryjska proponuje kolejne cięcia oraz zwiększenie elastyczności między filarami. Wydatki na rolnictwo stanowią mniej niż 1% wszystkich wydatków publicznych UE i należy utrzymać je na co najmniej tym samym poziomie do roku 2020 jeśli chcemy zapewnić rolnikom i ich spółdzielniom możliwość prowadzenia dalszej działalności.
Zgodnie z propozycjami prezydencji państwa członkowskie będą mogły przesunąć do 15% funduszy przeznaczonych na płatności bezpośrednie dla rolników w ramach pierwszego filaru do filaru drugiego. Ponadto nie będą one musiały współfinansować przesuniętych środków.
źródło: agronews.pl