Strona główna Nowości Nowości COPA-COGECA odrzuca budżet 2014-2020

COPA-COGECA odrzuca budżet 2014-2020

667
0

Copa-Cogeca odrzuca  propozycję przyszłego budżetu UE przedstawione przez prezydencję cypryjską. Według przedstawicieli Copa Cogeca jest to ograniczenie wydatków na politykę rolną, co w konsekwencji zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu i rozwojowi obszarów wiejskich. Jest to sytuacja nie do przyjęcia ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na żywność, wyższe koszty produkcji i znaczne wahania na rynkach.

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen ostrzegał, że rolnicy już znajdują się pod presją ze względu na wysokie koszty produkcji. Dochody rolników stanowią jedynie połowę średnich dochodów w UE a popyt na żywność wzrasta. Ponadto w ramach obydwu filarów przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR) będą oni musieli stosować instrumenty, które zwiększą ich nakład pracy i ograniczą dochody.

Propozycje Komisji odzwierciedlają cięcia w budżecie WPR w wysokości 10% w wartościach rzeczywistych. Teraz prezydencja cypryjska proponuje kolejne cięcia oraz zwiększenie elastyczności między filarami. Wydatki na rolnictwo stanowią mniej niż 1% wszystkich wydatków publicznych UE i należy utrzymać je na co najmniej tym samym poziomie do roku 2020 jeśli chcemy zapewnić rolnikom i ich spółdzielniom możliwość prowadzenia dalszej działalności.

Zgodnie z propozycjami prezydencji państwa członkowskie będą mogły przesunąć do 15% funduszy przeznaczonych na płatności bezpośrednie dla rolników w ramach pierwszego filaru do filaru drugiego. Ponadto nie będą one musiały współfinansować przesuniętych środków.

komunikat.pdf

 

źródło: agronews.pl

Poprzedni artykułKomunikat prasowy
Następny artykuł,,Odzyskajmy Polskę!'' – 11.11.2012 Marsz Niepodległości
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj