Strona główna Copa-Cogeca copa-cogeca Copa-Cogeca: dodatkowe instrumenty przyjęte przez ministrów rolnictwa UE nie wystarczą by rozwiązać...

Copa-Cogeca: dodatkowe instrumenty przyjęte przez ministrów rolnictwa UE nie wystarczą by rozwiązać problemy na rynkach rolnych UE

736
0

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują nowe dodatkowe instrumenty uzgodnione przez ministrów rolnictwa UE , jednak nie wystarczą one, by rozwiązać problemy na rynkach rolnych UE, spowodowane przede wszystkim przez rosyjskie embargo oraz nieuczciwe praktyki dystrybutorów.

Mają one za zadanie poprawę złej sytuacji na rynkach rolnych UE, jednak Copa i Cogeca ostrzegają, że te środki nie wystarczą.


15 września br. odbyło się nieformalne posiedzenie Rady ds. Rolnictwa, na której Komisja Europejska przedstawiła podział dopłat dla poszczególnych państw członkowskich UE.

Po zakończonej nieformalnej debacie unijnych ministrów rolnictwa w Luksemburgu, przewodniczący Copa Albert Jan Maat powiedział: „Postrzegam nowe elementy pakietu jako krok we właściwym kierunku, jednak nadal nie spełniają one naszych wszystkich oczekiwań. W szczególności, z zadowoleniem przyjmuję fakt, iż zostanie udzielona pomoc rolnikom zmagającym się z problemem płynności finansowej poprzez wypłacenie płatności bezpośredniej jesienią.

Pakiet zawiera niewiele instrumentów pomagających w zarządzaniu rynkiem lub rosnącymi wahaniami i problemami w perspektywie krótkoterminowej. Przewodniczący podkreślił potrzebę odważnych działań mających na celu przeciwdziałanie wahaniom rynkowym i zarządzania rynkiem UE. Wyraził ubolewanie nad brakiem instrumentów w unijnym sektorze wieprzowiny i wołowiny. Stwierdził, że nowy program dopłat do prywatnego przechowywania dla sera w pakiecie jest krokiem w dobrą stronę, ale wyraził żal w związku z tym, że unijne ceny interwencyjne na rynku mleka nie będą dostosowane do rosnących kosztów czynników produkcji. Wezwał ministrów UE do zwiększenia ceny interwencyjnej mleka, żeby zatrzymać trend spadkowy na rynku.

Copa i Cogeca będą nadal walczyć o korzystne rozwiązanie dla europejskich rolników i spółdzielni rolniczych.

Tu znajdą Państwo informacje na temat przydziału dopłat dla poszczególnych państw członkowskich:

http://ec.europa.eu/agriculture/newsroom/223-qa_en.pdf

Pełna treść komunikatu:

Komunikat prasowy Copa-Cogeca 16.09.2015.pdf

Poprzedni artykułObchody 35. lecia powstania NSZZ „Solidarność” w Ostrołęce
Następny artykułNSZZ RI „Solidarność” na Dożynkach Prezydenckich w Spale
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj