Strona główna Nowości Nowości Ceny tuczników ostro w dół

Ceny tuczników ostro w dół

671
0

W tym tygodniu nastąpił dalszy spadek cen. Śmiało można powiedzieć, że ceny lecą na łeb na szyję. Lawinowe obniżki stawek zostały spowodowane obniżkami cen wieprzowiny w Niemczech oraz znacznym osłabieniem zbytu w kraju.

Problem ze zbytem trwa już trzeci tydzień. W wielu ubojniach słychać opinie, że zdecydowanie za dużo świń jest odbieranych przez działy skupu. Nadmiar trzody kierowanej do uboju, to w rezultacie także niższe ceny. Obecnie korekty cenników sięgają nawet 70 gr/kg (!). To szalona zmiana jak na jeden tydzień. Co gorsza, znaczna część ubojni nie wyklucza dalszych obniżek już od jutra. Wszyscy bowiem czekają na środowe notowania giełdy w Niemczech. Bo jeśli sąsiad obniży, to my również. Choć w niektórych regionach Polski słychać plotkę, że teraz Niemcy odrobinę podniosą ceny. Jeśli tak się stanie, możliwe że jednak cenniki powoli będą pięły się w górę. Ale obecnie nic nie jest pewne.

Działy skupu także zgodnie zwracają uwagę na fakt, że w ostatnich tygodniach stawka skupu trzody bardzo skakała. Zmiany były notowane praktycznie każdego dnia.

Na dzień dzisiejszy większość zakładów obniżyła swoje cenniki o około 10-70 gr/kg. Tylko nieliczne punkty skupu pozostały przy stawkach sprzed tygodnia. Wyraźnie widać, że zeszłotygodniowe zapowiedzi obniżek cenników zostały zrealizowane dość szybko.

W sprawdzonych przez „top agrar Polska” zakładach skupujących za żywiec wieprzowy płaci się maksymalnie od 3,40 do 4,30 zł/kg. Najwyższa stawka za klasę E to 5,30 zł/kg, a najniższa to 4,80 zł/kg.

Ag

08 maja 2015

źródło: topagrar.pl

Poprzedni artykułWybory do Izb Rolniczych
Następny artykułDramat hodowców trzody na Podlasiu
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj