Strona główna Aktualności Brytyjski arystokrata demonstruje przed Ambasadą Polską w Londynie

Brytyjski arystokrata demonstruje przed Ambasadą Polską w Londynie

683
0

Brytyjski rolnik, Sir Julian Rose, Prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC), wraz z  laureatką Nagrody Goldmana Jadwigą Łopatą i obywatelami polskimi mieszkającymi w Zjednoczonym Królestwie, dostarczą Ambasadorowi RP w Londynie oficjalny list popierający polskich rolników i ich postulaty. Na zewnątrz Ambasady RP w Londynie wystawiony będzie duży transparent z napisem: „Solidarność z rolnikami polskimi”.

 

Rolnicy protestują m.in. przeciwko planom rządu RP wysprzedania polskiej ziemi rolnej ponadnarodowym korporacjom w celu uprawy na tej ziemi GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy). Wchodzą tu w grę kapitały: holenderski, angielski, niemiecki i duński.

Rząd RP, który zapewnia, że z dniem 28 stycznia 2013 r. zakazał upraw genetycznie modyfikowanych na ziemiach polskich, zezwala jednak na handel nasionami GM zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, zalecającą uprawę GMO w ”specjalnie wyznaczonych strefach”. Na mocy tej klauzuli ziemia sprzedawana korporacjom może być użyta do uprawy roślin GM w Polsce.

Przez ponad dwa miesiące rolnicy organizowali akcje blokad traktorami w pięciu województwach Polski. Podstawowe postulaty protestujących rolników (poniżej) nie zostały dotąd spełnione przez rząd RP:

– Powstrzymanie wysprzedaży polskiej ziemi rolnej międzynarodowym korporacjom

i usunięcie nieprawidłowości w obrocie ziemią.

-Wprowadzenie ustawowego zakazu obrotu i upraw GMO.

-Zlikwidowanie uciążliwych przepisów blokujących i zakazujących sprzedaży w

miejscowych sklepach produktów wytworzonych w gospodarstwie.

Sir Julian powiedział: „Jest sprawą kluczowej wagi, aby ziemie rolne pozostały w rękach dobrych rolników, a nie były sprzedawane dla zabezpieczenia interesów międzynarodowych korporacji, których jedyną motywacją jest zysk i władza. W interesie nas wszystkich leży udzielenie poparcia akcjom protestu przeciwko uprawianiu żywności transgenicznej

(GMO).”.

Kontakt: Julian Rose julian@icppc.pl  or the Hardwick Estate Office tel.

0118 9842955 lub  e-mail hardwickestate@btinternet.com

LIST DO AMBASADORA (w wersji oryginalnej i tłumaczenie):

http://www.icppc.pl/index.php/pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here