Strona główna Aktualności ASF – Wyzwanie … XXI wieku …!

ASF – Wyzwanie … XXI wieku …!

721
0

Szanowni Państwo!

W dniu 12 lipca 2017 r. w miejscowości Łazy, gmina Łuków odbyła się konferencja zorganizowana przez Przewodniczącą NSZZ RI „Solidarność”, Poseł na Sejm RP – Teresę Hałas. W konferencji uczestniczyli: Wicewojewoda Podlaski-Jan Zabielski, Wojewódzki Urząd Weterynaryjny – podlaski i lubelski, Służby Zarządzania Kryzysowego i Wydziału Rolnictwa Wojewody Lubelskiego, przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej, Samorządowcy, Wójtowie, Starostowie oraz zainteresowani rolnicy. Podczas konferencji debatowano na temat przyczyn choroby ASF, a także nad koniecznymi działaniami jej zwalczania.

ASF – choroba wykryta w Polsce w lutym 2014 roku, jest chorobą wirusową o przebiegu ostrym lub przewlekłym.

Występuje głównie w Afryce, a wirus jest odporny na:

    • wysoką temperaturę;
    • wędzenie;
    • krótkotrwałe gotowanie.

Choroba ma postać: nad ostrą – ostrą i przewlekłą
Leczenie – zabronione z urzędu ze względu na zbyt duże ryzyko rozprzestrzeniania choroby.

Odkąd jest znany …?

Wirus ASF krąży po Europie od blisko 60 lat, a kraje nawiedzone przez ten wirus sięgały po różne środki zaradcze do jego zwalczania łącznie z wybijaniem wszystkich stad w kraju. Debiut wirusa ASF to Kenia w 1910 roku u zwierząt, które miały kontakt z dzikimi afrykańskimi świniami
W 1957 roku trafia do Portugalii, a w 1960 do Hiszpanii w 1964 jest we Francji w 1967 przenosi się do Włoch i na Maltę. W 1985 do Belgii, a w 1986 nawiedza Holandię. W latach
70 – 80 ubiegłego wieku wirus dociera do dalekiej Brazylii – Kuby i Dominikany. Zdaniem różnych badaczy tegoż zagadnienie – ASF bez wątpienia występował też w innych europejskich krajach,
ale zwyczajnie nie został tam rozpoznawany.

Pytanie prowadzi dlaczego…? Czy z wyrachowania … czy z lekceważenia problemu?
To zupełnie taki sam przykład jak na dzisiejszej Ukrainie!

A jak świat zwalczał wirusa …?

Z rożnych źródeł wynika, że zwalczano go starą jak świat metodą – prób i błędów – po czym dopiero poznawano specyfikę wirusa. W różny tez sposób podchodzono do problemu … od Sardynii – gdzie świnie wypuszczono i swobodnie nie pilnowane biegały po górach …do Malty
i Dominikany -gdzie walka skończyła się wybiciem całych stad. Historycznie kiedy w 1957 roku wirus trafił do Portugalii pierwsze symptomy choroby pojawiły się w hodowlach
w pobliżu lotniska w Lizbonie do dziś uważa się, że zwierzęta zostały zainfekowane resztkami żywności przekazanymi przez linie lotnicze to daje odpowiedz na pytanie … że przyczyn przenoszenia wirusa jest wiele. Epidemia wówczas przesuwała się z dużych hodowli na północy … do małych na południe. Szczyty choroby występowały co 4-5 lat, nie doszukano się jednak szczegółowych danych dotyczących liczby padłych zwierząt i choć przebadano duże partie ubitych świń, które wydawały się zdrowe to i tak badania te nie odkryły tajemnicy choroby…! Do 2017 r. choroba występuje w Rosji. Straty wynoszą 5 mld rubli. Tylko w 2017 r. w Rosji stwierdzono w 46 regionach ponad tysiąc ogniw ASF, a ubojowi z konieczności poddano ponad milion świń.  Za rozpowszechnianie tej choroby w tym kraju obwinia się rolników poprzez nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji. Mamy 2017 rok i wirusa ASF na terenie naszego kraju … nauka do dzisiaj nie poradziła sobie z odkryciem przyczyn choroby .

W Polsce pierwsze padłe dziki zarażone wirusem znaleziono przy granicy z Białorusią, gdzie od roku 2013 rejestrowano ASF. I wówczas … choroba u nas obejmowała teren trzech powiatów – sokólskiego – białostockiego i hajnowskiego w woj. podlaskim. W 2016 roku rozszerza się na wschodnią część woj. mazowieckiego i północną lubelskiego. W kraju wyznacza się strefy choroby, a gospodarstwa obejmuje programem bioasekuracji.

Rząd podejmuje walkę z chorobą … tworząc mechanizmy wsparcia krajowego i występując
o pomoc finansowa do UE … skala pomocy…? daleko nie wystarczająca…

Sejm uchwała do walki z ASF nowe ustawy, które maja usprawnić działanie Inspekcji Weterynaryjnych i zapewnić pomoc i rekompensaty dla hodowców trzody dotkniętej wirusem. Liczymy dziki … i planujemy odstrzały …. w ocenie rolników nie wystarczające. Unia uwalnia cła na produkty żywnościowe z Ukrainy …! Gdzie ta ostrożność …? Atmosfera nabiera nerwowości, występują nowe ogniska choroby … zarówno w mniejszych jak i większych gospodarstwach. Wybijane są całe stada zdrowych świń – koszty utylizacji są koszmarnie wysokie, a aspekt moralny marnotrawstwa
…..przeraża – ogólnie koszty walki z ASF wciąż rosną i pewnie już dawno przekroczyły kwotę jaką podawało jeszcze niedawno Ministerstwo Rolnictwa.

Ostatnim przykładem ASF jest nowe – wykryte ognisko na dużej fermie w okolicach Moniek, gdzie 1061 świń kieruje się do wybicia i utylizacji … chorobę stwierdzono u jednej sztuki – ostrożność musi być zachowana …. najważniejsze jest zatrzymanie wirusa …!

Rolnicy podnoszą uzasadniony alarm, oto niektóre ich cytaty :

„likwidacja gospodarstw postępuje w zastraszającym tempie … a chore dziki w parku biebrzańskim mają się dobrze – dziś wybito 1060 świń z gospodarstwa, przez które prowadzi szlak wędrowny dzików z parku biebrzańskiego do moich upraw.

Czy ktoś to weźmie pod uwagę …? Dziki są wszędzie chodzą nawet po polskich miastach … to jakaś patologia …!

Szanowni Państwo!
Panie Wojewodo!
Służby Weterynaryjne!
Służby Zarzadzania Kryzysowego
Parlamentarzyści …!
Samorządowcy!
I wszyscy Państwo obecni na naszej konferencji!

Równowaga w przyrodzie to podstawa … a ta wymyka nam się coraz częściej spod kontroli …

w rożnych obszarach! Mam wrażenie, że doczekaliśmy czasów, których obawiał się sam Albert Einstein cytuję: „Obawiam się dnia … kiedy technologia weźmie górę nad stosunkami ludzkimi i świat będzie miał pokolenie idiotów”.

Tak wiec dzień dzisiejszy rodzi wiele pytań i wątpliwości. Koszty walki
z ASF powalają … efektów … brak …! Temat trudny! Prognoza wśród rolników pełna pesymizmu. ASF zatrzyma się na zachodniej granicy … do Polski napłynie masa świń z Niemiec i Danii – a my swoje mamy chyba wypuścić do lasu? Podpieram się z premedytacją głosami hodowców … bo to ich perspektywy i produkcji polskiej wieprzowiny mamy obowiązek i musimy bronić. Może to naprowadzi nas na jakieś sensowne rozwiązanie … bo trzeba i rozmawiać i słuchać … i może ta debata coś wniesie? da odpowiedź na wiele pytań … zdaje sobie sprawę czasem zaczepnych … ale chyba czas najwyższy … aby przez taką dyskusję przejść, a walkę z ASF poprowadzić inna drogą … Jaką …? Spróbujmy znaleźć rozsądne rozwiązanie … odpowiadając przy okazji i na to pytanie …! Czy pełen odstrzał dzików … od Wisły na wschód … jest dobrym rozwiązaniem jeżeli tak to trzeba to zrobić … ? Dlaczego wielu twierdzi, że małe gospodarstwa stanowią zagrożenie chorobą … skoro przykłady na to nie wskazują? Czy przy okazji wirusa jakieś lobby nie chce wyeliminować mniejszych hodowców?
Jak się rozkładają procentowo koszty wagi w  ASF? … Ile dostaje rolnik?…  Jakie są koszty utylizacji … Jakie są koszty badań i co nam to dało? … Jakie są koszty odstrzału  dzików?

I jeszcze na jedno ….! Czy sprawa uczciwego podejścia naszego Państwa do walki … z ASF nie czyni nas przegranym?

Teresa Hałas

Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”

ASF – Wyzwanie … XXI wieku …! ASF – Wyzwanie … XXI wieku …! ASF – Wyzwanie … XXI wieku …! ASF – Wyzwanie … XXI wieku …! ASF – Wyzwanie … XXI wieku …! ASF – Wyzwanie … XXI wieku …! ASF – Wyzwanie … XXI wieku …!

Poprzedni artykułMiędzywojewódzka Konferencja pt.: ASF – Wyzwanie XXI wieku
Następny artykułOświadczenie
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj