Strona główna Nowości Nowości ARR: ok. 1,5 tys. wniosków od rolników o rekompensaty w związku z...

ARR: ok. 1,5 tys. wniosków od rolników o rekompensaty w związku z ASF

612
0

Blisko półtora tysiąca wniosków o rekompensaty strat finansowych z powodu ASF u dzików złożyli hodowcy świń z terenów objętych obostrzeniami w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim – wynika z danych uzyskanych przez PAP w Agencji Rynku Rolnego.

Wnioski o pomoc finansową można było składać do 30 maja w oddziałach Agencji w Białymstoku, Lublinie i Warszawie, odpowiednich dla obszaru objętego obostrzeniami w związku z wykryciem w lutym dwóch pierwszych w Polsce przypadków wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Zakażone padłe dziki wykryto wówczas w powiecie sokólskim w województwie podlaskim, przy granicy z Białorusią.

Pieniądze mają zrekompensować rolnikom straty, jakie ponieśli, nie mogąc sprzedawać tuczników. Musieli je trzymać w gospodarstwach, znacznie spadły też ceny. Pomoc przysługuje rolnikom w ramach tzw. nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny. Rolnik z terenu objętego ograniczeniami ma szansę dostać rekompensatę przyznawaną według określonych kryteriów. To 37,7 euro za 100 kg masy tuszy uzyskanej z dostarczonych do uboju zwierząt. Dotyczy to świń o masie od 50 kg oraz macior o masie od 160 kg. Jeżeli tusza będzie miała więcej niż 100 kg, dopłata i tak wyniesie 37,5 euro, natomiast jeżeli będzie w ona ważyła od 50-100, to dopłata będzie zmniejszona.

W sumie rolnicy złożyli ponad 1,4 tys. wniosków o rekompensaty. Najwięcej – 667 – w Białymstoku, blisko 400 w Lublinie, a 377 w Warszawie. Te oddziały ARR pozytywnie rozpatrzyły do tej pory łącznie 589 wniosków i przyznały ok. 4 mln zł rekompensat.

Dyrektor białostockiego oddziału ARR Wojciech Kasjanowicz powiedział PAP, że w Podlaskiem wnioski złożyli wszyscy, którzy mieli do tego uprawnienia. Osoby te przedstawiły faktury sprzedaży świń, pozwolenia na przemieszczanie zwierząt i ich świadectwa zdrowia. Agencja wylicza teraz kwoty pomocy. Naliczone dotychczas sumy dotyczą sprzedaży 7 tys. świń.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ARR ma czas do końca sierpnia na wypłatę rolnikom pomocy w związku z ASF. Świnie można było sprzedawać do 25 maja.

W Lubelskiem rolnicy starają się o rekompensaty za od dwóch do ponad tysiąca tuczników – w sumie chodzi o 17 tys. świń. Dokumenty jeszcze napływają pocztą – poinformowała Marta Hempel z ARR w Lublinie. W regionie tym o pomoc mogą ubiegać się hodowcy z powiatów bialskiego i włodawskiego oraz Białej Podlaskiej.

O specjalną pomoc dla rolników Polska wnioskowała do Komisji Europejskiej. KE przeznaczyła na ten cel 7,1 mln euro, z czego połowa to środki europejskie; pozostałe pieniądze pochodzą z budżetu krajowego. Obowiązujący limit, do którego może być udzielana pomoc, to 20 tys. ton półtusz.

W lutym w związku z wykryciem dwóch przypadków ASF u dzików blisko granicy z Białorusią, polskie służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią. Na tym terenie zwierzęta musiały być m.in. trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie mogło być eksportowane za granicę; mięso było specjalnie oznaczone. Strefa ta była potem zmniejszona do części gmin czterech powiatów w województwie podlaskim: sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego i białostockiego.

W ostatnich dniach w powiecie sokólskim wykryto kolejne dwa przypadki ASF u padłych dzików.

 

źródło:farmer.pl

Poprzedni artykułZmiana w zakresie udzielania dotacji na dofinansowanie kosztów zwalczania organizmów kwarantannowych
Następny artykułLATO WIEJSKICH DZIECI 2014
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj