Strona główna Aktualności Apel Europosłów o utworzenie nadzwyczajnego środka reakcji na COVID-19 w sektorze rolniczym

Apel Europosłów o utworzenie nadzwyczajnego środka reakcji na COVID-19 w sektorze rolniczym

917
0

24 Europosłów należących do Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zaapelowała do Komisarza ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego w sprawie propozycji stworzenia środka wyjątkowego dotyczącego COVID- 19 w celu wykorzystania funduszy niezmobilizowanych w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich.

W liście wystosowanym 14 kwietnia br. europosłowie apelują o  zmianę rozporządzenia ws. wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, tak by umożliwić państwom członkowskim wprowadzenie do swoich planów rozwoju obszarów wiejskich dodatkowy, ukierunkowany środek przeciwdziałania skutkom COVID-19. „Musimy uruchomić wszystkie możliwe narzędzia, aby pomóc rolnikom, przetwórcom i pracownikom rolno-spożywczym w poradzeniu sobie z kryzysem” – podkreślono.

Europosłowie proponują wprowadzenie do rozporządzenia nowego artykułu: „Odzyskiwanie potencjału produkcji i przetwórstwa rolnego dotkniętych skutkami pandemń COVID-19, w tym działania zapobiegawcze”.

Proponowany nowy środek pozwoliłby na przekierowanie niewykorzystanych w obecnym okresie programowania funduszy z drugiego filara (rozwój obszarów wiejskich) na nowe działania oraz pokrycie kosztów poniesionych w celu stabilizacji sektora, tj. koszty poniesione na przechowywanie produktów oraz wynikające ze strat związanych z utratą dochodu, obniżką cen i ograniczeniem lub zakłóceniem działalności, koszty poniesione na dodatkową logistykę związaną z wyznaczaniem alternatywnych sposobów przechowywania i przetwarzania niewykorzystanych produktów, ochronę pracowników i utrzymanie funkcjonowania rocznego cyklu produkcji (dezynfekcja, wyposażenie ochronne, narzędzia pracy zdalnej).

„Nowy środek pozwoli na szybką i ukierunkowaną reakcję na problemy związane z rozprzestrzenianiem się COVID-19 poprzez zmobilizowanie niewykorzystanych funduszy” – podkreślili europosłowie.

 

Poprzedni artykułWPŁYW COVID-19 NA SEKTOR ROLNY, LEŚNY I RYBOŁÓWSTWA OCENA COPA I COGECA 1-7 kwietnia 2020 r.
Następny artykułNowelizacja przepisów w zakresie umożliwienia odstrzałów w ramach ochrony upraw i odstrzału sanitarnego
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj