Strona główna Protesty rolnicze Protesty rolnicze Akcje protestacyjne NSZZ RI „Solidarność” w całym kraju

Akcje protestacyjne NSZZ RI „Solidarność” w całym kraju

1277
0
Akcje protestacyjne NSZZ RI

3 lutego 2015 roku w całym kraju odbyła się ogólnopolska akcja protestacyjna rolników zorganizowana przez NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Decyzję o zorganizowaniu szeregu protestów w całym kraju Rada Krajowa NSZZ RI „Solidarność” podjęła w związku z drastycznie pogarszającą się sytuacją na rynkach rolnych. Akcja jest wyrazem sprzeciwu wobec polityce rolnej polskiego rządu. Poszczególne pikiety odbyły się w około 60 miastach i trwały przez kilka godzin. Protesty odbywały się w poszczególnych województwach w formie blokady dróg lub pikiet pod urzędami wojewódzkimi i starostwami, gdzie przedstawiciele złożyli petycje z postulatami rolniczego Związku kierowaną do Pani Premier Ewy Kopacz. Protest jest ostrzegawczy, jeśli rząd nie podejmie odpowiednich działań, a premier Ewa Kopacz nadal nie rozpocznie dialogu ze środowiskiem rolniczym, nie można wykluczyć zaostrzenia protestu, włącznie ze strajkiem ogólnopolskim.

MAZOWIECKIE

W województwie mazowieckim ok. 100 rolników protestowało w Grójcu na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej z droga krajową nr 50, gdzie przez ponad godzinę rolnicy przechodzili przez przejścia dla pieszych.

Dodatkowo w zachodniej części woj. mazowieckiego ok. 100 rolników zablokowało drogę wojewódzką nr 577 w kierunku Warszawy w Topólnie pod Gabinem. Tutaj rolnicy również przechodzili przez przejście dla pieszych wstrzymując co pewien czas ruch samochodów. W Płocku natomiast zorganizowano w centrum miasta pikietę pod delegaturą Urzędu Wojewódzkiego. Rada Powiatu Płockiego NSZZ RI „Solidarność” przekazała petycję adresowaną do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premier Ewy Kopacz oraz parlamentarzystów PO i PSL.

Rolnicy pikietowali także w Siedlcach przed Starostwem Powiatowym, pikietę zorganizowała Mazowiecka Rada Wojewódzka NSZZ RI „Solidarność”. Po jej zakończeniu przewodniczący mazowieckich struktur NSZZ RI „Solidarność” Stefan Szańkowski udał się do delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz biura posła Jacka Kozaczyńskiego, gdzie złożył pisma z postulatami rolników. W Radomiu została przekazana rolnicza petycja w Biurze Poselskim Ewy Kopacz.

LUBELSKIE

W województwie lubelskim odbyła się pikieta pod Urzędem Wojewódzkim w Lublinie. Trzymali transparenty z napisami: „Stop wyprzedaży ziemi”, „Polska ziemia dla polskich rolników” oraz flagi związkowe NSZZ RI Solidarność. Rolnicy chcieli aby zszedł do nich wojewoda lubelski. Ostatecznie do spotkania doszło w urzędzie. Teresa Hałas Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady NSZZ RI „Solidarność” w Lublinie odczytała petycję, następnie pikietujący przekazali pismo z postulatami wojewodzie Wojciechowi Wilkowi. W proteście brało udział ponad 200 osób. W Lublinie obecny był Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”, senator RP Jerzy Chróścikowski.

MAŁOPOLSKIE

Pikieta rolników zrzeszonych w NSZZ RI „Solidarność” odbyła się również w województwie małopolskim pod Urzędem Wojewódzkim w Krakowie. Przed Małopolski Urząd Wojewódzki przyszło ok. 200 rolników z flagami Polski i sztandarami rolniczej „Solidarności”. Rolnicy przynieśli też ze sobą polskie jabłka, które rozdawali przechodniom. Przewodniczący Rady Wojewódzkiej Wojciech Włodarczyk odczytał petycję. Postulaty rolników zostały przekazane wojewodzie. Rolnicy pikietowali ok. dwóch godzin.

ŚWIĘTOKRZYSKIE

W Kielcach (województwo świętokrzyskie) w pikiecie przed budynkiem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego uczestniczyło ponad 200 rolników. Trzymali transparenty z hasłami: „Rolnicy po raz kolejny zostaną oszukani” i „Dość lekceważenia polskiej wsi”. Protestującym towarzyszyli świętokrzyscy parlamentarzyści PiS. Podczas akcji protestacyjnej głos zabrał poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik PiS w województwie.

PODKARPACKIE

W województwie podkarpackim pikieta odbyła się w Przemyślu pod delegatura Urzędu Wojewódzkiego. Rolnicy list kierowany do Premier Ewy Kopacz przekazali dyrektorowi przemyskiej delegatury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Przed tą instytucją przez kilkadziesiąt minut pikietowało kilkudziesięciu rolników.

KUJAWSKO-POMORSKIE

W woj. kujawsko-pomorskim protest rolników rozpoczął się o godzinie 11 w miejscowości Izbica Kujawska, między Włocławkiem a Kołem, na drodze wojewódzkiej nr 270. W proteście uczestniczyło ponad 100 osób, które przez ok. 15 min. chodzili po przejściu dla pieszych, a następnie na kilka minut udrażniali ruch.

Natomiast 5 lutego w miejscowości Sępólno Krajeńskie protest odbył się przed Starostwem Powiatowym.

ZACHODNIOPOM0RSKIE

W województwie zachodniopomorskim protest odbył się w Pyrzycach, tam kilkadziesiąt ciągników i maszyn rolniczych zablokowało drogę, kolumna ciągników rolniczych wyruszyła spod stacji paliw na ulicy Lipiańskiej pod asystą policji w kierunku centrum Pyrzyc i dalej do stacji paliw Faraon przy ulicy Szczecińskiej. Następnie rozpoczęto pikietę przed siedzibą pyrzyckiej Agencji Nieruchomości Rolnych. Petycje z postulatami komitetu protestacyjnego zostały przekazane przedstawicielom władz samorządowych – burmistrzowi Pyrzyc i staroście pyrzyckiemu, a także kierownictwu oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych w Pyrzycach. Protest zorganizowany przez Zachodniopomorską Radę Wojewódzką NSZZ RI „Solidarność” ma potrwać do 9 lutego br.

DOLNOŚLĄSKIE

We Wrocławiu (woj. dolnośląskie) pod siedzibą Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego manifestowało kilkudziesięciu rolników z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, z którymi spotkał się przedstawiciel wojewódzkiej komisji dialogu społecznego.

WIELKOPOLSKIE

W województwie wielkopolskim protesty odbyły się w przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Rolnicy przygotowali petycję do starosty gnieźnieńskiego. Z protestującymi spotkali się: Beata Tarczyńska – Starosta Gnieźnieński, Jerzy Berlik – Wicestarosta Gnieźnieński oraz Marcin Makohoński – doradca Starosty.  Rolnicy przekazali na ręce przedstawicieli władz samorządowych petycję, w której zawarli najistotniejsze postulaty.

W Koninie natomiast Kilkadziesiąt ciągników ustawiło się w centrum miasta na Alejach 1 go Maja.

Kolumna kilkudziesięciu ciągników przejechała także drogą krajową nr 12 z Marchwacza do Kalisza. Rolnicy wieźli petycję z postulatami do rządu.

ŁÓDZKIE

W województwie łódzkim protest rolników zorganizowany został na drodze krajowej nr 14 w Łowiczu. Około pół tysiąca rolników z całego regionu tuż po godzinie 11  weszło na przejście dla pieszych na obwodnicy Łowicza.

Także w Łódzkiem, w powiecie wieluńskim odbył się protest na drodze krajowej nr 74.  Kolumna ok. 40 ciągników rolniczych wyruszyła o godz. 11.00 z Kopydłowa w gminie Biała do Oberży Knieja w Raduckim Folwarku w gminie Osjaków, gdzie zakończył się protest.

Natomiast w Łodzi ok. 100 rolników pikietowało pod siedzibą wojewody Jolanty Chełmińskiej. Na pikietę przyjechali rolnicy z m.in. z Sieradza, Opoczna oraz Rawy Mazowieckiej.

Informacje będą aktualizowane wkrótce.

Poprzedni artykułKOMUNIKAT: SOLIDARNOŚĆ „ROBOTNICZA” I ROLNICZA WSPÓLNIE WŁĄCZAJĄ SIĘ W PROTEST
Następny artykułKOMUNIKAT PREZYDIUM RADY KRAJOWEJ NSZZ RI „SOLIDARNOŚĆ”
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj