Strona główna Aktualności 40 rocznica rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych

40 rocznica rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych

40 lat temu, 12 maja 1981 roku, po wieloletniej walce rolników, została zarejestrowana pierwsza w historii Polski niezależna od władz komunistycznych chłopska organizacja związkowa – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

W ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” 12 maja 2021 roku w Warszawie odbędą się wydarzenia organizowane wraz z Instytutem Pamięci Narodowej.

O godz. 12.00 – Otwarcie ogólnopolskiej wystawy IPN „TU rodziła się „Solidarność” Rolników – Warszawa, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego.

O godz. 13.00 – odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” w 40. rocznicę jego rejestracji. Tablica pamiątkowa zawiśnie na budynku „Dom Chłopa” przy placu Powstańców Warszawy 2 w Warszawie, gdzie mieściła się siedziba związku.

Odsłonięcie tablicy będzie jednym z wydarzeń w ramach oficjalnych uroczystości 40. rocznicy rejestracji Związku, organizowanych przez NSZZ RI „Solidarność”.  Tablica upamiętnia postawę działaczy związku, którzy od niemal 40 lat nieprzerwanie działają na rzecz rolników indywidualnych i polskiej wsi, w obronie interesów rolników indywidualnych i polskich gospodarstw rodzinnych.

Poprzedni artykułOkolicznościowy Znaczek Pocztowy z okazji 40. rocznicy rejestracji NSZZ RI „Solidarność”
Następny artykułNie będziemy świętować pierwszej rocznicy strategii od pola do stołu bez kompleksowej oceny skutków!