Strona główna Aktualności 40. lecie Duszpasterstwa Rolników

40. lecie Duszpasterstwa Rolników

489
0

W dniu 2 grudnia w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się uroczysta Konferencja Jubileuszowa z okazji 40-lecia Duszpasterstwa Rolników, zorganizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Instytut Pamięci Narodowej oraz NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

W konferencji uczestniczyli m.in. Szef Kancelarii Prezydenta RP minister Grażyna Ignaczak-Bandych, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Katarzyna Saks, Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański, Dyrektor Generalny KOWR Waldemar Humięcki, Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik, Zastępca Prezesa ARiMR Maria Fajger, Posłowie na Sejm RP w tym poseł Joanna Lichocka, poseł Jan Duda oraz wiceprzewodniczący NSZZ RI Solidarność poseł Robert Telus, duchowieństwo na czele z JE ks. biskupem Grzegorzem Suchodolskim, diecezjalni duszpasterze rolników na czele z Sekretarzem Krajowego Duszpasterstwa Rolników ks. prof. Stanisławem Sojką, działacze duszpasterstwa rolników i zdelegalizowanych w stanie wojennym struktur NSZZ RI „Solidarność” oraz delegacje aktualnych struktur NSZZ RI „Solidarność” z terenu całego kraju.

Podczas konferencji zostały wręczone odznaczenia państwowe Prezydenta RP „Krzyż Wolności i Solidarności”. Ponadto szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk wręczył statuetki Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Kłosy niepodległej RP. Tym co żywią i bronią”. Otrzymali je: ks. prof. Stanisław Sojka, ks. Leszek Kryża oraz Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

„Czterdziestoletni dorobek Duszpasterstwa Rolników od chwili jego powołania 2 grudnia 1982 roku to wielkie dobro w skarbnicy polskiego Kościoła, polskiej wsi i całej naszej Ojczyzny. Cieszę się, że z okazji pięknego jubileuszu organizowana jest okolicznościowa konferencja, podczas której uhonorowane zostają osoby zasłużone w działalności Duszpasterstwa oraz odbywa się debata poświęcona najważniejszym kartom jego historii – napisał w liście kierowanym do uczestników i organizatorów wydarzenia  Prezydent RP Andrzej Duda.

 To, że rolnicy zachowali swoje indywidualne gospodarstwa, że wychowali następne pokolenia o wielkim poczuciu tożsamości i dumy narodowej oraz niezależności i poszanowaniu wartości chrześcijańskich miało ogromny wpływ na (…) późniejsze odzyskanie wolności. (…) Wartości niesione przez Duszpasterstwo Rolników, które są nam wpajane i przekazywane kolejnym pokoleniom, odgrywają niezwykle ważną rolę i dają nam siłę– powiedział w swoim wystąpieniu wiceprezes Rady Ministrów., Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.

W trakcie wydarzenia odbyły się również dwa panele dyskusyjne : pierwszy na   temat znanych i nieznanych dziejów NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”; druga na temat historii i teraźniejszości 40. lat Duszpasterstwa Rolników z udziałem twórców Duszpasterstwa: Janusza Bylińskiego i Józefa Broniszewskiego,a także Gabriela Janowskiego oraz Andrzeja W. Kaczorowskiego – badacza historii NSZZ RI „Solidarność ze Związkowego Biura Historycznego.

Szersza relacja z wydarzenia w najbliższym Numerze Magazynu Rolniczego „Nasza Ziemia” .

 

 

 

Poprzedni artykułNasza Ziemia 09-10/2022
Następny artykuł77.dniowy protest rolników w Szczecinie – 10.rocznica wydarzeń
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj