Strona główna Aktualności 38. rocznica Bydgoskiego Marca

38. rocznica Bydgoskiego Marca

We wtorek 19 marca br. w Bydgoszczy odbyły się obchody 38. rocznicy Wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981. Organizatorami obchodów byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”, Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”, Przewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność”, Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

W uroczystościach udział wzięła Przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Teresa Hałas wraz z Zastępcą Przewodniczącej Związku Panem Aleksandrem Tadychem.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się 19 marca o godz. 13.00 złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski 1981 r. przy ul. Dworcowej 87. Następnie uczestnicy, przy udziale orkiestry wojskowej, przemaszerowali do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy przy pl. Wolności, na mszę świętą. Nastepnie zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 r. przy Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, a w sali konferencyjnej im. Bydgoskiego Marca 1981 r. miały miejsce: przemówienia przybyłych gości, uroczystość wręczenia odznaczeń oraz debata uczestników wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy głos zabrała szefowa Kancelarii Prezydenta RP minister Halina Szymańska, która odczytała list kierowany do uczestników uroczystości od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

38 lat temu w Bydgoszczy miały miejsce najbardziej dramatyczne wydarzenia okresu karnawału Solidarności. Oddziały milicji i ZOMO napadły na działaczy związkowych. Trzech z nich poważnie pobito. Polacy przeżyli wstrząs. Wydawało się, że nasz kraj stanął na krawędzi wojny domowej. Wolność, z której jesteśmy dumni, nie została nam dana raz na zawsze. Kolejne pokolenia Polaków musiały o nią zabiegać. Dziękuję za wysiłek i starania o to, aby ocalić od zapomnienia ważne dla Polski postaci i zdarzenia. Dziękuję za przywracanie ich pamięci – napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników obchodów rocznicy Bydgoskiego Marca 1981 Roku.

Wydarzenia Bydgoskiego Marca należą do jednej z najbardziej dramatycznych kart naszej historii, są wspomnieniem pięknej i trudnej walki ludzi o prawa mieszkańców polskiej wsi oraz o rejestrację pierwszego, wolnego związku zawodowego rolników. Bydgoszcz odegrał szczególną rolę na polskiej drodze do wolności, stając się symbolem społecznego oporu i solidarnej odpowiedzi na przemoc.

Szersza relacja z uroczystości w najbliższym numerze Naszej Ziemi.

Poprzedni artykułInicjatywa NSZZ RI „Solidarność” w obronie zdrowej żywności
Następny artykułNSZZ RI „Solidarność” w sprawie rządowego projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (druk 3298)