W dniach 21-23 października br. odbyła się 37. Międzynarodowa Konferencja Rolnicza Ameryka Północna i Unia Europejska „Ku sukcesom rolnictwa” w Belfaście. Odbywa się ona cyklicznie co 2 lata w wybranym kraju Ameryki Północnej lub Europy. W obradach biorą udział przedstawiciele organizacji rolniczych z Europy i Ameryki Północnej.
Z ramienia NSZZ RI „Solidarność” w konferencji uczestniczył Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski oraz członek Prezydium NSZZ RI „Solidarność” Józef Sośnicki.
Trzydniowa konferencja została podzielona na 6 bloków tematycznych:
-
- SESJA 1: PRZEGLĄD ZMIAN ZACHODZĄCYCH W POLITYCE ROLNEJ – Prezentacja najważniejszych wydarzeń w zakresie polityki gospodarczej i rolnej w każdym z państw. W czasie tej sesji omówiono główne podobieństwa i różnice pomiędzy politykami rolnymi w poszczególnych krajach.
-
- SESJA 2: KU SPEŁNIENIU CELÓW DAUHAŃSKIEJ AGENDY ROZWOJU– Wsparcie dla eksportu w ramach WTO: perspektywy; Pomoc żywnościowa – przechowywanie dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego: środki zapewnienia uczciwego rozwoju; Zrównoważenie poszczególnych rozdziałów negocjacji (AMA (dostęp do rynku dla towarów rolnych), NAMA (dostęp do rynku dla towarów nierolnych) i usługi): czy rolnictwo może paść ofiarą nowego kompromisu?
-
- SESJA 3: W JAKI SPOSÓB ŁAŃCUCH ROLNO-SPOŻYWCZY MOŻE ODPOWIEDZIEĆ NA OCZEKIWANIA KONSUMENTÓW? – Obawy konsumentów dotyczące procesów rolno-spożywczych w coraz większym stopniu dotykają przedsiębiorstw w sektorze rolnym (np. wyższe koszty produkcji lub spadek dochodów). Sesja ta poświęcona była inicjatywom w zakresie przewidywania reakcji konsumentów i komunikacji z nimi, podejmowanym po obydwu stronach Atlantyku. Celem tej sesji było stwierdzenie, czy troski konsumentów są podobne (pochodzenie produktów, normy produkcji i procesy), byśmy mogli uczyć się od siebie nawzajem, wyciągać wnioski z zebranych doświadczeń i stworzyć możliwość dialogu między łańcuchami rolno-spożywczymi w Ameryce Północnej i Unii Europejskiej.
-
- SESJA 4: COP 21: OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII – W JAKI SPOSÓB ROLNICTWO MOŻE SKORZYSTAĆ NA TEJ DEBACIE? – Sesja poświęcona wytwarzaniu energii z biomasy oraz rozwiązaniom dla sektora rolnego w zakresie oszczędności energii i wkładu w osiągnięcie celów COP 21.
-
- SESJA 5 NOWOCZESNE ROLNICTWO A TECHNOLOGIA: WARTOŚĆ DODANA DLA ROLNIKÓW? – Rozwój skomputeryzowanych danych pochodzących z różnych źródeł mógłby stać się dobrodziejstwem dla nowoczesnego rolnictwa. Sesja poświęcona projektowi opracowanemu przez społeczność rolniczą i sektor środków produkcji.
-
- SESJA 6 ŚRODKI PRODUKCJI: SZANSE I NOWE PRZYKŁADY WSPÓŁPRACY W SEKTORZE ROLNYM – Sesja poświęcona głównym kosztom produkcji w rolnictwie. W UE i Ameryce Północnej pojawiają się odmienne trendy na wewnętrznych rynkach nawozów i środków leczniczych przeznaczonych dla zwierząt. Delegacje przedstawiły własne prognozy dotyczące rynku nawozów, zdolności magazynowania, rynków finansowych, zdrowia zwierząt, narzędzi walki z wahaniami oraz omówią możliwości nawiązania kontaktów transatlantyckich. Szczególną uwagę poświęcono roli spółdzielni.