Strona główna Nowości Nowości 19. posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 17.05.2012 r.

19. posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 17.05.2012 r.

608
0

17 maja br. w Senacie RP odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Posiedzeniu przewodniczył Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Chróścikowski.

Marek Bucior, podsekretarz stanu z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na posiedzeniu określił stanowisko Ministerstwa wobec kwestii podwyższenia wieku emerytalnego. Wedle opinii przedstawiciela Ministerstwa  system emerytalny jest stale modernizowany. Uczestnicy posiedzenia nieustannie domagali się odpowiedzi na pytania o konsekwencje zmiany pokoleniowej na wsi po wydłużeniu wieku emerytalnego, dlaczego nie istnieje równość po 30 latach składkowych, skąd wynika rozbieżność lat pracy w ZUS a KRUS, a przede wszystkim o wyjaśnienie braku konsultacji społecznych. Przedstawiciele rządu sprowadzili wszelkie pytania do jednakowych odpowiedzi. Ustawę emerytalną określono jako zmodernizowaną i elastyczną, a zastosowane nowelizacje jako przymus ekonomiczny do dłuższej pracy.

Według przewodniczącego Jerzego Chróścikowskiego system ten eliminuje i nie daje szans na normalne życie. Jest to również skrajna dyskryminacja rolników. Związkowcy w Sejmie nie zostali nawet dopuszczeni do głosu, a konsultacje społeczne w ogóle się nie odbyły. Padło również konkretne pytanie o przyczynę braku uwzględnienia opinii NSZZ RI ,,Solidarność’’ wobec emerytur. W celu możliwości procesowania poprawek, koniecznie było zwołanie drugiego posiedzenia Komisji oraz zgłoszenie wniosków z poprawkami. Pierwsze głosowanie dotyczyło wniosku o odrzucenie ustawy w całości. Za odrzuceniem głosowało 5 osób, przeciw – 4. Sprawozdawcą Komisji na kolejnym posiedzeniu Senatu będzie senator Grzegorz Wojciechowski, natomiast sprawozdawcą mniejszości Komisji będzie senator Jerzy Chróścikowski, senator Ireneusz Niewiarowski, senator Grzegorz Wojciechowski.

Poprzedni artykułPoświęcenie sztandaru NSZ RI ,,Solidarność''
Następny artykuł,,Wolne media, wolna Polska''
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj