Strona główna INNE 148. rocznica urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

148. rocznica urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

1781
0

22 stycznia 2022 r. w Wierzchosławicach odbyło się modlitewne spotkanie i konferencja naukowa upamiętniające 148. rocznicę urodzin Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera w II RP i wybitnego przywódcy chłopów polskich.

Uczestniczył w tym wydarzeniu m.in. zastępca szefa kancelarii prezydenta RP Piotr Ćwik, wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Norbert Kaczmarczyk, Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Chróścikowski, Dyrektor Generalna Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Małgorzata Gośniowska-Kola, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wicemarszałek Józef Gawron oraz przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli.

Mszę św. w kościele parafialnym w Wierzchosławicach w intencji polskich rolników oraz Ojczyzny odprawił biskup Leszek Leszkiewicz, a następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod Grób Witosa, gdzie w asyście honorowej funkcjonariuszy Straży Granicznej złożyli wiązanki kwiatów.

Otwierając konferencję w Centrum Kultury Wsi Polskiej Przewodnicząca rolniczej „Solidarności”, Pani poseł na Sejm RP Teresa Hałas przypomniała, że modlitewne wspomnienia powiązane z dyskusją na temat aktualnych problemów w rolnictwie i na polskiej wsi w miejscu urodzin Wincentego Witosa organizowane są od wielu lat. Gromadzą nie tylko przedstawicieli różnych organizacji i samorządowców, ale także najważniejsze osoby w państwie. – Ziemia, własność i jej dziedzictwo zabezpieczają byt narodu. Dobrze wiedział o tym Wincenty Witos. Poza tym trwał przy wartościach. Zdawał sobie sprawę z tego, że jeśli się zniszczy wiarę, to zniszczy się jedność narodu polskiego – stwierdziła poseł Teresa Hałas.

Podczas uroczystości odczytane zostały listy okolicznościowe od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera Mateusza Morawieckiego oraz od prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Słowa do uczestników uroczystości skierowali m.in. wicepremier Henryk Kowalczyk oraz Dyrektor Generalna KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola. Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Michał Goś przekazał na ręce Przewodniczącej Związku list okolicznościowy.

 

 

 

 

Poprzedni artykułPROTEST ROLNIKÓW W WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIM 18 stycznia 2022 r.
Następny artykułPosiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z udziałem wicepremiera Henryka Kowalczyka
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj