Strona główna Aktualności 147. rocznica urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

147. rocznica urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

720
0

24 stycznia br w Wierzchosławicach odbyły się obchody 147. rocznicy urodzin Wincentego Witosa zorganizowane przez NSZZ RI „Solidarność”. Gospodarzem uroczystości był Wojciech Włodarczyk Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” . Udział w uroczystościach wzięła Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w intencji Ojczyzny i Polskich rolników w Kościele Parafialnym w Wierzchosławicach, następnie odbył się przemarsz uczestników wraz z pocztami sztandarowymi na cmentarz parafialny, gdzie zostały złożone wieńce na grobie Wincentego Witosa.

Choć z powodu pandemii i panujących obostrzeń uroczystości miały charakter symboliczny, to Związek, jak co roku, oddał hołd Wincentemu Witosowi – wybitnemu mężowi stanu i wielkiemu działaczowi ruchu chłopskiego.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy list do zgromadzonych odczytał Piotr Ćwik, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Pani Przewodnicząca Związku wygłosiła słowo do zgromadzonych oraz odczytała list skierowany do uczestników od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

List okolicznościowy wystosował również Pan Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, który został odczytany przez Pana Wojciech Włodarczyka, Przewodniczącego Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”.

W uroczystościach wziął udział Wicewojewoda Ryszard Pagacz, Jan Kosiorowski – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wicestarosta Tarnowski, Jacek Hudyma, Jerzy Radoń – Dyrektor ARiMR w Krakowie. W uroczystościach wzięli udział samorządowcy oraz poczty sztandarowe NSZZ RI Solidarność, Wojska Polskiego i Lasów Państwowych. Delegacja NSZZ RI Solidarność upamiętniła również Śp. Ks. S. Wdowiaka – Diecezjalnego Duszpasterza Rolników.

 

Treść Listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy:

Szanowni Państwo!

Wierzchosławice to miejsce szczególne, wpisane w polską historię, pamięć i tożsamość. Budzi szacunek dziejowe dziedzictwo tej słynnej wsi, sięgające XIV wieku – przede wszystkim jednak Wierzchosławice kojarzą się jako symboliczna stolica polskiego ruchu ludowego, jako miejsce przyjścia na świat, gospodarowania i patriotycznej działalności Wincentego Witosa. Jak co roku gromadzą się Państwo, aby uczcić rocznicę urodzin tego wielkiego Polaka – wybitnego działacza politycznego, państwowca i męża stanu, który zasłużył się Ojczyźnie i polskiej wsi w najbardziej znamienity sposób. Te spotkania są wspaniałą manifestacją
pamięci i przywiązania do wartości, którym Wincenty Witos poświęcił całe swoje życie.Wiernie rozwijają Państwo tradycję, ukształtowaną w ciężkich latach rządów komunistycznych. Wbrew zakazom władz, próbującym wymazać z polskiej historii tę wybitną postać, spotykali się tutaj przy grobie przywódcy ruchu ludowego działacze NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” – ludzie wielkiego serca i odwagi, kontynuatorzy drogi wolności i godności, którą podążał Wincenty Witos.

W wolnej Polsce to miejsce stało się miejscem szerokich zgromadzeń, skupiających rolników z całego kraju, samorządowców i przedstawicieli najwyższych polskich władz. Przybywali tu Prezydenci Rzeczypospolitej, ja również gościłem tu kilkakrotnie. W tym roku, z powodu pandemii, to spotkanie ma skromniejszy wymiar, ale tym silniejsze jest poczucie wagi tego wydarzenia oraz więzi jednoczących nas wszystkich, także tych, którzy nie mogą być tutaj obecni. Łączę się z Państwem serdecznymi myślami w tej szczególnej chwili.

Jest ona rzeczywiście wyjątkowa, bowiem wiążą się z nią dwie doniosłe rocznice, przypominające o ogromnych zasługach polskiej wsi dla niepodległości i pomyślności naszej Ojczyzny. W zeszłym roku obchodziliśmy setną rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej i w całej wojnie polsko-bolszewickiej. Nie sposób wyobrazić sobie tego dziejowego sukcesu bez ogromnego wkładu Wincentego Witosa, który w dramatycznym dla Polaków momencie stanął na czele rządu jedności narodowej i potrafił wydobyć z niedawno odrodzonego państwa cały jego witalny potencjał.

Szczególnie istotne były starania Wincentego Witosa, aby w obronie zagrożonej Ojczyzny masowo urzeczywistnił się patriotyczny entuzjazm i potęga polskiej wsi. Na zawsze czcić będziemy wójta z Wierzchosławic jako jednego z ojców naszej niepodległości, propagatora emancypacji, poszanowania tradycji i tworzenia warunków do rozwoju polskiej wsi, autora jakże mądrych słów: „Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię  i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa”. Do tego patriotycznego dorobku nawiązał ruch NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność. W tym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę rejestracji rolniczej „Solidarności”, powstałej w efekcie chłopskich protestów przeciwko złu komunistycznego systemu i zalegalizowanej w wyniku zwycięskich Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Nigdy nie zapomnimy o wkładzie wsi w polską wolność, w obronę fundamentalnych wartości, które prowadzą nasz naród od ponad tysiąca lat, w umacnianie podstaw polskiego bytu.

Razem z Państwem składam hołd i serdeczne podziękowanie wszystkim synom i córkom polskiej wsi, od pokoleń służących ojcowiźnie i Ojczyźnie. Dziękuję organizatorom tych obchodów oraz wszystkim, dla których są one inspirujące w budowaniu dobra wspólnego. Proszę przyjąć moje serdeczne pozdrowienia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

Poprzedni artykułNasza Ziemia 12/2020-01/2021
Następny artykułSpotkanie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorzem Pudą
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj