Strona główna Aktualności Ogólnopolskie Obchody 143. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Ogólnopolskie Obchody 143. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

1255
0
Ogólnopolskie Obchody 143. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

W dniu 22 stycznia 2017 roku w Wierzchosławicach  – w rodzinnej miejscowości Wincentego Witosa, odbyły się ogólnopolskie obchody 143. rocznicy urodzin Wincentego Witosa zorganizowane przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Gospodarzami uroczystości byli: Przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Teresa Hałas oraz Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Włodarczyk.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Na uroczystości do Wierzchosławic przybyli m.in. : Minister Środowiska prof. Jan Szyszko, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki, Pan Mariusz Gajda – Wiceminister Środowiska, Zastępca Przewodniczącej Związku, Senator RP Jerzy Chróścikowski, Pan Prof Kazimierz Wiatr – senator RP, Poseł na Sejm RP Jan Duda, Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Pan Józef Gawron – Wicewojewoda Małopolski, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemar Humięcki, Pan Jan Kosiorowski – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Obecni byli również samorządowcy oraz delegacje Związku z pocztami sztandarowymi oraz Związkowcy i Leśnicy z terenu całego kraju.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele Parafialnym Matki Bożej Pocieszenia. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli przed grób Wincentego Witosa, gdzie delegacje złożyły wieńce.

Następnie w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa przybyłych gości przywitał Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Włodarczyk. Następnie głos zabrała Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas, która wygłosiła przemówienie pt. „Pierwszy niezależny związek w obronie gospodarstw rodzinnych w Polsce”.  Pani Przewodnicząca w swoim wystąpieniu odwołała się do historii NSZZ RI „Solidarność”: „Od zawsze jako rolnicza organizacja zawodowa stawialiśmy na gospodarstwa rodzinne ochronę własności i prawa dziedziczenia zgodnie z zapisem 23 art. Konstytucji nadającym podstawę ustroju rolnego gospodarstwom rodzinnym. Oczywistym przy tym jest, że gospodarstwo rodzinne nie jest celem samym w sobie. Gospodarstwo to powinno stanowić faktyczną formę gospodarowania zapewniająca ,,godziwe” utrzymanie rolniczych rodzin ale także najpełniejszego zaspokojenia społecznych potrzeb jakim jest bez wątpienia bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Nasz związkowy wkład w walkę o należną przyszłość gospodarstw rodzinnych w Polsce to lata pracy związkowej nad poszczególnymi: racjami, rozwiązaniami, projektami przedstawianymi nam przez kolejne ekipy rządowe”. Pani Przewodniczącą przedstawiła również portret Wincentego Witosa: Wincenty Witos! To wielki człowiek na miarę  tamtych czasów i możliwości niezwykle przewidywalny i nie wchodzący w rozwiązania przejściowe . Przez to borykał się z wieloma problemami i pamiętać należy, że w wyniku tego stracił władzę. Stracił ją na rzecz systemu którego był krytykiem, ale pamiętać należy też, że Witos na krytyce systemu z którym przegrał zbudował znaczną część swojej legendy.  Do dzisiaj jego słowa  są naszym związkowym mottem, wzorem który niesiemy dalej ku lepszej przyszłości na pokolenia”. Głos zabrał również Minister Środowiska  prof. Jan Szyszko oraz Zastępca Przewodniczącej Związku Senator Jerzy Chróścikowski.  Prezes Jarosław Kaczyński wystosował list do uczestników uroczystości, który został odczytany przez Posła na Sejm RP Wiesława Krajewskiego. Następnie były Poseł na Sejm RP Bogdan Pęk wygłosił wykład pt. „Wincenty Witos – symbol niezależnego ruchu ludowego”.

Sekretarz Stanu Jacek Bogucki otworzył  Konferencję „Rolniczy handel detaliczny produktów przetworzonych z własnych gospodarstw, szansą dla polskich gospodarstw rodzinnych”, zorganizowaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ramach konferencji wystąpił również Jerzy Pospiech – przedstawiciel Związku przy Copa-Cogeca i instytucjach europejskich.

Patronat medialny nad uroczystościami objęła Telewizja Trwam oraz Radio Maryja.

Szersza relacja z uroczystości w najbliższym wydaniu miesięcznika rolniczego „Nasza Ziemia”.

Zobacz fotogalerię z uroczystości

Ogólnopolskie Obchody 143. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach Ogólnopolskie Obchody 143. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach Ogólnopolskie Obchody 143. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w WierzchosławicachOgólnopolskie Obchody 143. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach Ogólnopolskie Obchody 143. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach Ogólnopolskie Obchody 143. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Poprzedni artykułPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z udziałem ministra Krzysztofa Jurgiela w dniu 19 stycznia 2017 roku
Następny artykułOgólnoposkie obchody 143 rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj