Strona główna Aktualności 40. rocznica podpisania porozumień rzeszowsko – ustrzyckich

40. rocznica podpisania porozumień rzeszowsko – ustrzyckich

1186
1

W najbliższą niedziele, 21 lutego br. w Rzeszowie, odbędą się uroczystości z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Uroczystości rozpocznie uroczysta msza święta o godz. 12:00 w Katedrze Rzeszowskiej.

Uprzejmie informujemy także, że Msza św. będzie transmitowana na żywo w TVP3 Rzeszów.

Dodatkowo, z tej okazji TVP3 Rzeszów przygotowała specjalne programy:

Piątekgodz.19.00
Rozmowa z Teresą Hałas – Przewodniczącą NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Sobota16.20
„Chłopi 81” – pełnometrażowy dokumentalny zapis strajków chłopskich rozpoczętych w grudniu 1980 roku w Ustrzykach Dolnych, a zakończonych rejestracją NSZZ Solidarność RI. W filmie znajdują się m.in. materiały z wydarzeń w Ustrzykach oraz Kongresu Rolników Indywidualnych na Politechnice Rzeszowskiej i przebiegu rejestrowania związku rolników w Sądzie Najwyższym.

Niedziela,12.00
Transmisja Mszy Świętej w intencji polskich rolników w 40. rocznicę porozumień rzeszowsko – ustrzyckich. Mszę w Katedrze Rzeszowskiej będzie celebrował abp. Adam Szal – metropolita przemyski.

Niedziela,19.00
Rozmowa ze Sławomirem Siwkiem – przewodniczącym rady Fundacji „Solidarna Wieś”.

W upamiętnianie wydarzeń związanych z podpisaniem porozumień oraz rejestracją NSZZ RI „Solidarność” włączył się również Instytut Pamięci Narodowej.

26 lutego br. o godz. 20:00 w TVP Historia zostanie wyemitowany film pt.: Chłopski bunt ’81, który Telewizja Polska wyemituje w związku z 40. rocznicą podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Dokument mówi o strajkach rolników, które wspierali przedstawiciele NSZZ „Solidarność”. Porozumienia przyczyniły się do powstania i zarejestrowania NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Autorami scenariusza są Beata Pardel i Grzegorz Boratyn z TVP3 Rzeszów. Narratorem w filmie jest dr Marcin Bukała. W rolę statystów wcielili się m.in. Katarzyna Gajda-Bator i dr Piotr Szopa z IPN Oddział w Rzeszowie.

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w obchodach oraz obejrzenia powyższych programów.

Poprzedni artykułPosiedzenie grupy roboczej Rozwój Obszarów Wiejskich Copa Cogeca
Następny artykułObchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich – Rzeszów, 21 lutego 2021
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

1 KOMENTARZ

  1. Niestety – Kabała i „demokracja” przejęły SRI.
    Wielki to smutek i rozczarowanie dla rodowitych Polaków.
    Poległ kolejny bastion POLSKOŚCI.

    KŁANIAM SIĘ NIEOBECNYM: Panu Chorzepa. .. itd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj