Strona główna Aktualności „Kierunki działań osłonowych w związku z obecną sytuacją w rolnictwie” – postulaty...

„Kierunki działań osłonowych w związku z obecną sytuacją w rolnictwie” – postulaty Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w związku z obecną sytuacją w rolnictwie przekazane Prezydentowi, Premierowi i Ministrowi Rolnictwa

1563
0

W dniu 8 maja br. obyło się kolejne zdalne posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”. To kolejne po dwóch wcześniejszych posiedzeniach odbytych pod koniec kwietnia br., w czasie których władze NSZZ RI „Solidarność” przeanalizowały bieżącą sytuację w polskim rolnictwie w szczególności w kontekście obecnej sytuacji klimatycznej i epidemiologicznej, związanej nie tylko z walkę z COVID-19, ale także z występującymi od dłuższego czasu chorobami zakaźnymi zwierząt, w tym ASF oraz ptasiej grypy.

Ponadto Prezydium Związku, wobec braku odpowiedzi na przekazany jeszcze w lutym br. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie projekt ustawy znoszący obowiązek przekazania ziemi za emeryturę rolniczą, jeszcze raz zwróciło się do Prezydenta RP o pilne zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Efektem prac w przedmiocie diagnozy sytuacji w polskim rolnictwie jest przygotowana przez Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” strategia działań w obecnej sytuacji kryzysowej pod nazwą „Kierunki działań osłonowych w związku z obecną sytuacją w rolnictwie”.

Strategia zawiera zbiór instrumentów o charakterze systemowym oraz doraźnym, które zdaniem Związku pozwolą gospodarstwom na łagodniejsze przejście przez obecną kryzysową sytuację i pozwolą na zapewnienie społeczeństwu bezpieczeństwa żywnościowego i zapobiegną niekontrolowanemu wzrostowi cen.

Przygotowana przez Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” została przekazana Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz Ministrowi Rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu.

W związku z kryzysową sytuacją, która wystąpiła wskutek skumulowania się w rolnictwie pandemii wirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19, długotrwałej suszy, wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) i ptasiej grypy NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” zwraca się do Pana Premiera o nadanie branży rolniczej statusu strategicznej gałęzi gospodarki państwa. – napisała w piśmie do Premiera Mateusza Morawieckiego Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas. – Zgodnie z artykułem 23 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej podstawą ustroju rolnego Państwa jest gospodarstwo rodzinne i to te właśnie podstawy są w obecnej sytuacji najbardziej zagrożone.

Indywidualne gospodarstwa rolne w głównej mierze zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe Polski i zasługują na najwyższą rangę w polityce strategicznej Państwa.

Pandemia COVID-19 jednoznacznie pokazała, jak ważną dziedziną gospodarki jest rolnictwo. Niestety gospodarstwa rodzinne są szczególnie narażona na negatywne oddziaływanie zarówno czynników politycznych, jak i obiektywnych takich jak pandemia, klęski żywiołowe czy choroby zakaźne zwierząt.

Dekoniunktura na wielu rynkach rolnych związana z COVID-19 doprowadziła do zerwania wielu powiązań handlowych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Rolnicy mają problemy ze sprzedażą żywca wołowego, wieprzowego, mleka i drobiu. Dodatkowo choroby zakaźne zwierząt takie jak ASF czy ptasia grypa dziesiątkują stada ograniczając hodowlę zwłaszcza trzody chlewnej i doprowadzają gospodarstwa na skraj bankructwa.

Należy też szczególnie podkreślić negatywny wpływ długotrwałej suszy na kondycję ekonomiczną gospodarstw.- podkreśliła Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”.

Przekazując postulaty Związku, Przewodnicząca Teresa Hałas podkreśliła gotowość Związku do konstruktywnej współpracy na rzecz wypracowania odpowiednich rozwiązań.

KIERUNKI DZIAŁAŃ OSŁONOWYCH W ZWIĄZKU Z OBECNĄ SYTUACJĄ W ROLNICTWIE 

Poprzedni artykułWNIOSKI O DOPŁATY DO PRYWATNEGO PRZECHOWYWANIA
Następny artykuł
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj