Strona główna Aktualności NSZZ RI „Solidarność” przeciwko zwiększeniu eksportu wołowiny do Unii Europejskiej przez kraje...

NSZZ RI „Solidarność” przeciwko zwiększeniu eksportu wołowiny do Unii Europejskiej przez kraje Mercosur

1560
0

27 czerwca 2019 roku Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas wystosowała pismo do Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym podkreśliła, że NSZZ RI „Solidarność” w pełni popiera stanowisko Polskiego Rządu oraz Ministra Rolnictwa  w sprawie przeciwstawiania się niekorzystnej dla Polski umowy handlowej Komisji Europejskiej z Australią i organizacją Mercosur w Ameryce Południowej.

Wyrażamy słowa uznania Rządu oraz Ministra Rolnictwa za działania na rzecz wstrzymania wprowadzenia w życie ww. zapisów, które stanowią zagrożenie dla konkurencyjności europejskiego oraz polskiego rolnictwa, a także zagrożenie dla konsumentów ze względu na odmienne standardy produkcji i jakości.

Uważamy, że otwieranie unijnego rynku dla taniej – produkowanej bez unijnych standardów wołowiny jest ogromnym zagrożeniem dla polskich hodowców. Zgadzamy się z wnioskiem Ministra Rolnictwa aby nie przyznawać dalszych koncesji na towary wrażliwe tj. drób, cukier, wołowina i etanol. W kwestii tak istotnej dla rolnictwa jak zakończenie negocjacji umowy o wolnym handlu decyzje powinny być podejmowane już przez nowo wybrane władze – Parlament Europejski i Komisję Europejską.

Przedstawiciele unijnej organizacji Copa-Cogeca, do której należy również NSZZ RI „Solidarność”, zwracają uwagę, że już teraz trzy czwarte całego importu wołowiny do UE (246 tys. ton) pochodzi z krajów Mercosuru.

NSZZ RI „Solidarność” jako członek Copa Cogeca nieustannie na forum tego gremium, jak i również na forum instytucji europejskich wskazuje na zagrożenia związane z implementacją tej umowy.

Należy podkreślić, że umowa ta jest również zagrożeniem dla  przyszłości unijnego sektora mięsa drobiowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here