Strona główna Aktualności „ZIELONE MIASTECZKO – WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO. REALIZACJA POSTULATÓW” 27.06.2019 roku

„ZIELONE MIASTECZKO – WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO. REALIZACJA POSTULATÓW” 27.06.2019 roku

1191
0

27 czerwca br. w Senacie RP odbyło się spotkanie pod hasłem „ZIELONE MIASTECZKO. Wczoraj, dziś, jutro. Realizacja postulatów” w 4.rocznice zawieszenia protestu, który trwał 129 dni przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w obronie polskiej ziemi i lasów – 19 lutego – 27 czerwca 2015 roku. Spotkanie otworzył Jerzy Chróścikowski, Senator RP, Zastępca Przewodniczącej Związku. Pani Przewodnicząca, Poseł na Sejm RP Teresa Hałas przedstawiła referat związany z protestami rolniczymi z 2015 roku, zrealizowanych postulatach oraz oczekiwaniach Związku w ramach poprawy sytuacji polskiego rolnictwa.

W spotkaniu uczestniczył: Wicemarszałek Sejmu RP, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS – Ryszard Terlecki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Rafał Romanowski, były Minister Środowiska – Jan Szyszko oraz nasi związkowi koledzy, Parlamentarzyści PiS: Jerzy Chróścikowski, Jan Duda, Krzysztof Głuchowski.

Do Senatu przybyli członkowie Prezydium i Rady Krajowej, przedstawiciele Rad Wojewódzkich oraz sympatycy Związku. Wspominamy, rozmawiamy o zrealizowanych postulatach oraz oczekiwaniach Związku w ramach poprawy sytuacji polskiego rolnictwa.

Protest w formie „zielonego miasteczka” trwał nieprzerwanie 129 dni przed Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Od początku 2015 roku w całej Polsce odbyło się ok. 200 protestów rolniczych. Większość z nich organizowana była pod szyldem NSZZ RI „Solidarność”.

3 lutego 2015 roku w całym kraju odbyły się protesty „kroczące” w różnych regionach kraju, podczas których przekazano petycje zawierającą postulaty rolnicze, kierowane do Premier Ewy Kopacz. 19 lutego 2015 roku NSZZ RI „Solidarność” zorganizował ogólnopolską manifestację w Warszawie. Wcześniej, na przełomie 2012 i 2013 roku, przez  77. dni protestowali rolnicy w Szczecinie, a Związek od 2008 roku organizował liczne akcje protestacyjne. Związek walczył nieprzerwanie o polską ziemię i rozwiązania systemowe zapewniające gospodarstwom rodzinnym żywotność ekonomiczną, stabilność dochodów oraz konkurencyjność.

Protest rozpoczął się 19 lutego br. w Warszawie manifestacją kilku tysięcy rolników zorganizowaną  przez NSZZ RI „Solidarność”. Rolnicy oczekiwali na spotkanie z premier Ewą Kopacz i realizację postulatów Związku. Gdy okazało się, że na spotkanie nie ma szans – rolnicy rozbili „zielone miasteczko” przed KPRM.

Szereg protestów rolniczych, a przede wszystkim 129 dni trwania rolników w „zielonym miasteczku” tuż pod oknem KPRM – dopiero po tych wszystkich wydarzeniach rząd PO-PSL został niemal zmuszony do rozpoczęcia prac nad ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego.

Poprzedni artykułPosiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” 17 czerwca 2019
Następny artykułNSZZ RI „Solidarność” przeciwko zwiększeniu eksportu wołowiny do Unii Europejskiej przez kraje Mercosur
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj